„WOLTA” WYRÓŻNIONA NA HOT DOCS

5 maja ogłoszono zwycięzców festiwalu Hot Docs. Wśród nagrodzonych znalazł się film „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

Choć festiwal trwał do 7 maja, laureatów Hot Docs poznaliśmy już 5 maja. W trakcie uroczystości, która zorganizowana została w Isabel Bader Theatre w Toronto, jury festiwalu rozdało dwanaście nagród o łącznej wartości 67.000 dolarów. Jedna z nagród trafiła do filmu „Wolta” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej.

„Wolta” otrzymała Honorowe Wyróżnienie w konkursie krótkometrażowych dokumentów. Jury zachwyciło się sposobem uchwycenia momentu przeistoczenia się młodej lekkoatletki z dziewczyny w kobietę, zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym.

Zuzia, bohaterka filmu „Wolta”, jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki - “dolne”. Ona to “górna” - zwieńczenie akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny, intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość. Figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości. Nie potrafi zgrać się z rytmem konia. Początkowo trenerka, obwinia o niepowodzenia starsze zawodniczki. To od nich wymagane jest dbanie o stabilność i bezpieczeństwo. W drużynie pojawia się stres i napięcie. 

Kanadyjski festiwal Hot Docs jest jednym z najważniejszych na świecie i największym w północnej Ameryce festiwalem filmu dokumentalnego. Jego pierwsza edycja odbyła się w Toronto w 1993 roku i od tej pory festiwal stale rośnie. 

Pełną listę filmów nagrodzonych na Hot Docs znaleźć można tutaj.