„WIĘZI” NAGRODZONE W NOWEJ ZELANDII

24 maja odbyło się wręczenie nagród Doc Edge Film Festival. Za najlepszy film krótkometrażowy uznano „Więzi” Zofii Kowalewskiej.

Doc Edge Film Festival to wydarzenie, podczas którego prezentowane są filmy dokumentalne z całego świata. To najważniejsza tego typu impreza w Nowej Zelandii. W czasie festiwalu przyznawane są nagrody w trzech międzynarodowych kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Ta ostatnia trafiła do filmu „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Warto dodać, że jest to kolejna nagroda kwalifikująca do ubiegania się o statuetkę Oscara, którą otrzymał dokument, ale film znalazł się już na shortliście Akademii w ubiegłym roku.

Więzi” opowiadają o czterdziestej piątej rocznicy małżeństwa. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Jednak teraz wspólnie spędzają starość – choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu.