ZOFIA KOWALEWSKA I EMI BUCHWALD NOMINOWANE DO TALENTÓW TRÓJKI

30 maja ogłoszono nominacje do tegorocznych Talentów Trójki. W kategorii FILM o nagrodę powalczą dwie reżyserki krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych.

- Tegoroczne finalistki to Emi Buchwald, Zofia Kowalewska i Michalina Łabacz. Warto zapamiętać te nazwiska. To osoby, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia, a już mają się czym pochwalić – przekonuje przewodniczący jury w kategorii Film, reżyser Maciej Pieprzyca na stronie materiale dla Radia Trójka.

Emi Buchwald urodziła się w 1991 roku w Dąbrowicach. Studiuje reżyserię w PWSFTViT. Zanim rozpoczęła edukację w Łodzi, ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Wajdy, gdzie zrealizowała swój pierwszy krótki dokument Bracia (2010). Jej kolejne etiudy fabularne i dokumentalne, m.in. Sisters (2011), Droga mleczna (2014) i Chce mi się pić (2014) były pokazywane na festiwalach polskich i zagranicznych. Tworzy blog fotograficzny: zwyklaki.tumblr.com. W 2016 roku nakręciła krótkometrażowy dokument „Nauka”.

Zofia Kowalewska to 21-letnia studentka trzeciego roku reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyserka etiud fabularnych i dokumentalnych („Kochanie”, „Miśka”). Autorka filmu dokumentalnego „Więzi” (prod. Studio Munka), który znalazł się na tzw. krótkiej liście filmów mających szansę na nominację do Oscara® 2017. Film ten zdobył do tej pory ponad 17 nagród na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Złotego Gołębia na DOK Leipzig. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego Sundance 2017. Obecnie Zofia pracuje nad kolejną etiudą fabularną w Szkole Filmowej w Łodzi oraz rozwija projekt dokumentalny w Szkole Wajdy.

Trzecią nominowaną artystką jest, która Michalina Łabacz rozwija swoją karierę jako aktorka ("Wołyń"). 

Więcej na temat konkursu i jego finalistek można usłyszeć w nagraniu audycji: Fajny film .