„MOJA SIOSTRA” WYGRYWA KONKURS NA IDFA!

Wczoraj wieczorem poznaliśmy laureatów IDFA. Wśród nagrodzonych tytułów znalazła się polska produkcja. Krótkometrażowy dokument Mariusza Rusińskiego otrzymał IDFA Award for Best Youth Film w kategorii 13+.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbywa się w dniach 8-19 listopada. 

Film Michała Rucińskiego został zaproszony do konkursowej sekcji IDFA Competition for Youth Documentary. Dokument zachwycił jurorów i opuścił festiwal z najważniejszą nagrodą w swojej kategorii.

Bohaterką „Mojej siostry” jest Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmagająca się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej sytuacji. Nie jest to jedynie opowieść o wychodzeniu z nałogu, lecz także o tym, jak wielki wpływ mają relacje w rodzinie na konkretne decyzje jej członków. Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych w najbardziej intymnych chwilach i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.