„SKĄD DOKĄD” Z NAGRODĄ W CHICAGO

Oscarowa szansa i kolejna nagroda. To był naprawdę udany koniec roku dla Maćka Hameli. Ostatnio dokument został doceniony na Chicago International Film Festival, gdzie otrzymał Silver Hugo Award.

Chicago International Film Festival to najstarszy festiwal filmowy w Ameryce Północnej. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku, a jego założycielem był Michael Kutze. Misją wydarzenia jest promowanie nowych twórczych głosów. Program festiwalu jest niezwykle bogaty, znajdziemy w nim różne gatunki, estetyki i perspektywy z całego świata.

W tym roku do konkursu dokumentalnego zaproszono film Maćka Hameli. Dokument zachwycił jury i otrzymał nagrodę Silver Hugo.

„Skąd dokąd” to trzymający w napięciu dokument społeczny i szczery portret migracji ludzi, gdzie większość akcji rozgrywa się na tylnym siedzeniu vana, którym reżyser przewiózł w bezpieczne miejsce ponad 400 Ukrainek i Ukraińców. Wśród wielu filmowych obrazów wojny, które powstały i dopiero powstaną, „Skad dokąd” to po prostu kolektywny zbiór poruszających historii, pokazanych bez zbędnych efektów, czy dodatkowej narracji. I co najważniejsze, wybrzmiewa z nich nadzieja.

Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj.