POLSKA DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA IDFA INDUSTRY 2023

Tegoroczna edycja IDFA Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących największemu festiwalu filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie - odbędzie się w dniach 10 – 15 listopada. Amsterdam odwiedzi polska delegacja filmowców i producentów, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas Polish Docs Pro Showcase, IDFA Forum oraz targów Docs for Sale.

W ramach IDFA Industry odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów. W ramach tegorocznego IDFA Forum zaprezentowane zostaną aż dwa polskie projekty: „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara (prod. Uni-Solo Studio) i „Flowers of Ukraine” Adeliny Borets (prod. Gogol Film, Koskino i DI Factory). Więcej o projektach tutaj.

W tegorocznym IDFA Industry po raz kolejny udział weźmie polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową. Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na IDFA będzie Polish Docs Pro Showcase – prezentacja czterech projektów w fazie produkcji. Podczas spotkania, które odbędzie się w poniedziałek,13 llistopada o godzinie 14.00, można będzie  obejrzeć pitching następujących projektów, po którym odbędą się spotkania indywidualne z decision makersami:

„Eastern Trees”, reż. Agnieszka Zwiefka, prod. Agnieszka Zwiefka, Zofia Kujawska (Chilli Productions)

„GO&SEE”, reż. Julia Kuzka, prod. Małgoarzata Małysa, Karolina Galuba (Furia Film)

„Radość Hasana”, reż. Natalia Pietsch i Grzegorz Piekarski, prod. Katarzyna Kostecka (Larmo)

„Superhumans”, reż. Małgorzata Szumowska, prod. Klaudia Śmieja, Małgorzata Szumowska, Małgorzata Kozioł (Nowhere Films)

(więcej o projektach i polskiej delegacji tutaj)

Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu IDFA Industry.

Delegacja Polish Docs Pro jest organizowana przez Krakowską Fundację Filmową i współfinansowana  z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W targach Docs for Sale zobaczyć będzie można kilka polskich produkcji, m.in. „Radical Move” Anieli Gabryel, a także niektóre tytuły, które zostały wybrane do sekcji konkursowych i pozakonkursowych festiwalu. A tegoroczny program festiwalu jest bogaty w polskie produkcje. W Konkursie Pełnometrażowych Dokumentów pokazany zostanie „Danger Zone” Vity Drygas, w Konkursie Młodych Dokumentów – „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego i „Szczypigłówki” Katarzyny Miechowicz, a w Konkursie Krókometrażowych Dokumentów – „Postcards from the Verge” Natalii Koniarz. Do prestiżowej sekcji Best of Fests zaproszone zostały „Skąd dokąd” Maćka Hameli i „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko. Dwa projekty wezmą udział w konkursie IDFA Doc Lab, prezentującej producje VR i interaktywne – „Close” Hanny Umedy i „The School, a World” Igi Łapińskiej.

(więcej o polskich filmach w programie IDFA tutaj i tutaj)

Liczną obecność polskich filmów i projektów na IDFA uświetni Guests Meet Guests ogranizowane przez Polish Docs i HBO Max - wydarzenie otwarte dla wszystkich gości festiwalu, promujące filmowców i  filmy polskie oraz te produkowane przez HBO. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę,12 listopada o 18.00.

 

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, i Dziedzictwa Narodowego.