ZGŁOŚ SWÓJ DOKUMENT DO ORŁÓW

Krakowska Fundacja Filmowa, partner Polskiej Akademii Filmowej, przygotowuje listę polskich produkcji, które będą kandydować do Polskiej Nagrody Filmowej ORZEŁ 2024 kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Informacje o filmach spełniających warunki kwalifikacji należy przesyłać do 30 listopada 2023.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane co roku przez Polską Akademię Filmową w kilkunastu kategoriach najlepszym filmom polskim, które spełniły warunki kwalifikacji w trakcie minionego roku. Od 2013 roku Orły przyznawane są także filmom dokumentalnym, które mogą obiegać się najpierw o nominację, a potem o nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, ale również w kategorii Najlepszy Film (filmy powyżej 70 minut, spełniające warunek siedmiodniowej dystrybucji kinowej).

Ubiegłorocznym laureatem Orła za Najlepszy Film Dokumentalny został wielokrotnie nagradzany na festiwalach "Lombard" Łukasza Kowalskiego. W przeszłości nagrodę otrzymały inne wybitne tytuły m.in.  “Film balkonowy” (reż. Paweł Łoziński), "Wieloryb z Lorino" (reż. Maciej Cuske), “Książę i dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik) czy „Komunia” (reż. Anna Zamecka). 

Krakowska Fundacja Filmowa czeka na zgłoszenia filmów za pomocą interaktywnego formularza do 30 listopada 2023 roku.

Zgodnie z Regulaminem Orłów do Polskich Nagród Filmowych o kwalifikację w kategorii filmów dokumentalnych mogą ubiegać się „polskie filmy o długości minimum 40 minut, bez względu na technikę realizacji, które są kreatywnymi filmami dokumentalnymi, interpretują rzeczywistość nadając jej oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawiają autorski punkt widzenia”. 

Do nadchodzącej edycji kwalifikują się filmy, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku były lub będą wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych lub których pierwsza emisja telewizyjna – w zależności co nastąpiło najpierw – miała lub będzie miała miejsce pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2023 roku.

Więcej informacji: Krakowska Fundacja Filmowa: barbara.orlicz@kff.com.plkatarzyna.wilk@kff.com.pl