TRZY POLSKIE PROJEKTY NA IDFA FORUM

Po zapowiedziach z programu festiwalowego pora zajrzeć do części branżowej festiwalu IDFA. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się trzy polskie projekty – „Flowers of Ukraine” Adeliny Borets, "Son of Streets" Mohammeda Almughanniego oraz „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara.

IDFA Forum odbędzie się od 12 do 15 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Forum czeka na artystyczne, innowacyjne projekty dokumentalnych, które mają międzynarodowy potencjał. IDFA Forum to doskonale miejsce dla producentów, którzy szukają partnerów do współfinansowania bądź koprodukcji filmu, a także dystrybutorów i agentów sprzedaży.

W tym roku na IDFA Forum zaproszono polsko-ukraińską produkcję „Flowers of Ukraine” Adeliny Borets. To opowieść o Natalii, która żyje w centrum Kijowa z dwoma mężami – Ukraińcem i Rosjaninem. Kobieta broni swojego miejsca na ziemi przed deweloperami, ale prawdziwa walka zaczyna się po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Producentami filmu są Glib Lukianets z Gogol Film oraz Natalia Grzegorzek. Drugim z projektów jest „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara. Reżyser filmu obserwuje jedną z ulic w centrum Warszawy, dokumentuje w ten sposób swoją pełną sprzeczności słodko-gorzką relację z Polską. Jako obcokrajowiec o ciemnej skórze zmaga się z licznymi trudnościami, w tym konserwatywnym i homogenicznym społeczeństwie. Producentką tego filmu jest Karolina Śmigiel z UNI-SOLO Studio. A trzecim tytułem jest "Son of Streets" Mohammeda Almughanniego. Bohaterem projektu jest chłopak, który walczy o swoją lepszą przyszłość.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.