„1970” Z NAGRODĄ STOWARZYSZENIA KRYTYKÓW ONLINE

Dokument Tomasza Wolskiego został doceniony przez amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Online. Film wyróżniono w kategorii Non-U.S. Releases.

Online Film Critics Society to stowarzyszenie zawodowe dziennikarzy filmowych online, historyków i naukowców, którzy publikują swoje teksty online. Organizacja została założona w styczniu 1997 roku przez Harveya S. Kartena.

Wśród tegorocznych zwycięzców znalazły się filmy nominowane do Oscara, takie jak „Psie pazury” Jane Campion, „Diuna” Denisa Villeneuve’a, czy „Drive my Car” Ryûsuke Hamaguchiego. W kategorii Non-U.S. Releases doceniono polski dokument autorstwa Tomasza Wolskiego.

W 1970 r. w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

Więcej o stowarzyszeniu można przeczytać tutaj.