POLSKA DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA EUROPEAN FILM MARKET BERLINALE 2022

Tegoroczna edycja EFM - European Film Market, wydarzeń branżowych towarzyszących jednemu największych festiwali filmowych na świecie – Berlinale - odbędzie się w formule online. W EFM udział weźmie delegacja filmowców i producentów dokumentalnych z Polski, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas Polish Docs Pro Rough Cut Showcase.

W ramach EFM odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom, sprzedaży i dystrybucji, a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów. Część z nich poświęcona jest kinu dokumentalnemu.

W tym roku po raz pierwszy w EFM udział weźmie polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową.  Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na Berlinale będzie Polish Docs Pro Rough Cut Showcase – prezentacja czterech projektów w ostatniej fazie produkcji. Podczas spotkania, które odbędzie się  14 lutego o godzinie 15.30,  można będzie  obejrzeć pitching następujących projektów:

„Boylesque”, reż. Bogna Kowalczyk, prod. Katarzyna Kuczyńska (Haka Films)
„Lot”, reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda, prod. Anna Gawlita (Kijora Film)
„Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk, prod. Anna Stylińska, Wojciech Gostomczyk (Metrage Studio)
„Pisklaki”, reż. Lidia Duda, prod. Anna Bławut (Aura Films)

(więcej o projektach i polskiej delegacji tutaj)

Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu EFM Berlinale.

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.