„THE CHOICE” W PROGRAMIE SXSW

Przejmujący dokument VR autorstwa Joanny Popińskiej pojawi się na prestiżowym festiwalu SXSW w Teksasie. Produkcja porusza kwestię praw reprodukcyjnych.

South By South West w Austin (SXSW) to obok imprezy w Sundance jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego na amerykańskim rynku. Obok pokazów filmowych bardzo ważnym elementem są również działania intermedialne oraz muzyczna scena festiwalu, nie brakuje również spotkań i paneli dyskusyjnych dla kinomanów.

„The Choice” zaprasza widza do odbycia intymnej, interaktywnej rozmowy z Kristen, rdzenną Amerykanką z Teksasu, która marzyła o założeniu rodziny, ale zamiast tego przyszło jej zmierzyć się z bezdusznym systemem i lekarzami, którzy zataili przed nią informację o wadach płodu, doprowadzając niemalże do śmierci kobiety.

W 2022 roku SXSW stawia prawa reprodukcyjne w centrum uwagi: jedna z dwóch najważniejszych prezentacji festiwalu (keynote) zostanie wygłoszona przez Alexis McGill Johnson (Prezeska i CEO Planned Parenthood Federation of America).

W tym kluczowym dla Roe V. Wade momencie, kiedy w USA ważą się losy wyroku z 1973 r., "The Choice" wykorzystuje siłę VR, aby oddziaływać na widza w sposób nieosiągalny dla żadnego innego medium. Podczas światowej premiery filmu na festiwalu IDFA w Amsterdamie w listopadzie ubiegłego roku, film spotkał się z bardzo życzliwą reakcją ze strony widzów. Co istotne, znalazły się wśród nich osoby niechętne aborcji, które po projekcji wyrażały głęboką empatię wobec bohaterki dokumentu. Widzowie deklarowali również, że film skłonił ich do ponownego przemyślenia stanowiska wobec aborcji.

„The Choice” zostanie pokazany w ramach części filmowej festiwalu SXSW w marcu 2022 r. Doświadczenie będzie zaprezentowane w formie immersyjnej instalacji. Bohaterka dokumentu, Kristen, będzie obecna podczas pokazów, aby spotkać się z widownią.

Listę wszystkich prezentowanych na festiwalu produkcji można znaleźć tutaj.

Informacja prasowa