POKAZ FILMU "ZWYCZAJNY KRAJ" W RAMACH WARSAW DOC HOT SELECTION

Zapraszamy na ostatnią w tym roku odsłonę przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze polskie dokumenty ostatnich lat. W najbliższą środę, 16 grudnia 2020, o godz. 19.00 odbędzie się pokaz „Zwyczajnego kraju” Tomasza Wolskiego, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodą Jury Clinique de Genolier na Festiwalu Vision du Reel. „

"Zwyczajny kraj” to utkana z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej podróż do epoki opresyjnego państwa, która wydawała się już zapomniana. Seans odbędzie się online, a po nim, o godz. 21.00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z reżyserem Tomaszem Wolskim i producentką Anna Gawlitą. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc.

Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych, a do tego filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu. Obraz to chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, która z każdą minutą podskórnie narasta. Aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela. Przed nami przerażający komunistyczny panoptikon, który w dodatku sam siebie podgląda i nagrywa.

Trailer filmu można obejrzeć pod linkiem: https://vimeo.com/397165880

ZWYCZAJNY KRAJ


2020, 53 min.


Scenariusz i reżyseria: Tomasz Wolski
Producentka: Anna Gawlita


Montaż: Tomasz Wolski


Dźwięk: Marcin Lenarczyk 


Produkcja: Kijora Film

Projekcja i spotkanie organizowane są online. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują na nie rezerwacje drogą mailową. Ilość miejsc jest ograniczona! Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 16.12.2020 do godz. 12:00. W temacie maila należy wpisać „Projekcja Zwyczajny kraj" i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Po zgłoszeniu, w dniu projekcji otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

WARSAW DOC HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in.: głośny „Wiatr. Thriller dokumentalny Michała Bielawskiego, nagrodzony na IDFA „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji), pokazywany i nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus oraz zwycięzcy KFF - „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka, czy „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka. Wszystkie prezentowane podczas przeglądu tytuły były rozwijane lub prezentowane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji, oprócz DOC LAB POLAND, są takie programy jak DOC DEVELOPMENT - program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT - program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne i PIERWSZY FILM - program dla studentów i licealistów, realizujących pierwsze etiudy.

Partnerami WARSAW DOC HOT SELECTION są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Polska S.A. i kino Kultura.

WARSAW DOC HOT SELECTION jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami pokazu oraz programu DOC LAB POLAND 2020, którego częścią jest wydarzenie, są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Kancelaria MKZ Partnerzy, Warszawski Festiwal Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Informacja prasowa