„O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH” Z NAGRODĄ W CHINACH

Dokument Łukasza Czajki został doceniony na chińskim GZDOC 2019 Guangzhou International Documentary Film Festival. Produkcja otrzymała nagrodą dla najlepszego filmu artystycznego.

GZDOC Guangzhou International Documentary Film Festival to najstarszy chiński festiwal w całości poświęcony kinu dokumentalnemu. Organizatorzy promują lokalne kino, ale są otwarci na inne kinematografie. GZDOC służy nie tylko widzom, ale również całej branży, a to za sprawą ogromnych targów filmowych, na których prezentowane są produkcje z całego świata.

Jednym z najjaśniejszych punktów programu są konkursy. W tym roku polski dokument był reprezentowany przez filmu Łukasza Czajki. „O zwierzętach i ludziach” był nominowany aż w czterech kategoriach (dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, dla najlepszego filmu artystycznego i do Specjalnej Nagrody Jury). Ostatecznie film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu artystycznego. To ogromny sukces, gdyż produkcja konkurowała aż z 45 dokumentami z całego świata.

Polski dokument opowiada historię słynnego warszawskiego ZOO. Nadrzędnym celem ZOO jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem. Podczas wojny najbardziej zagrożonym gatunkiem jest człowiek. W czasie II wojny światowej w warszawskim ZOO pod okiem Niemców ukrywało się 300 osób, w większości Żydów. Wykorzystując inscenizowane sceny ze zwierzętami, rozmowy z ocaleńcami i archiwalia ożywimy surrealistyczny klimat tamtych wydarzeń.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.