„PISZĘ DO CIEBIE, KOCHANIE” NOMINOWANE DO NAGRODY FOCAL

Ujawniono nominowanych do tegorocznej nagrody Focal Awards. Wśród nich znalazł się dokument Magdaleny Szymków - „Piszę do ciebie, kochanie”.

Focal Awards to nagrody przyznawane za wyjątkowe wykorzystanie materiałów archiwalnych w różnych formach filmowych – od reklam, przez filmy sportowe czy muzyczne, po filmy fabularne. Dokument Magdaleny Szymków „Piszę do ciebie, kochanie” został nominowany w kategorii filmu krótkometrażowego - „Best Use of Footage in a Short Film Production”.

Dokument zrealizowany w konwencji found footage. Lato 1968 roku. Mozaika różnych materiałów archiwalnych i wspomnień ze ślubu pewnego małżeństwa, na którego szczęście cieniem kładzie się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Niedługo po ślubie pana młodego obejmuje mobilizacja. W tle dramatycznych wydarzeń pojawiają się sopockie plaże, festiwal piosenki w Opolu oraz podszyte niepokojem szyfrogramy donosicieli. Oskarżycielski głos pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułki przeplata się z beztroskimi, wakacyjnymi piosenkami.

Rozdanie nagród FOCAL odbędzie się 20 czerwca w Londynie. Pełna lista nominowanych znajduje się tutaj.