„SYMFONIA FABRYKI URSUS” NAGRODZONA NA HOT DOCS

4 maja ogłoszono zwycięzców festiwalu Hot Docs. Wśród nagrodzonych znalazł się film „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik.

Laureatów Hot Docs poznaliśmy 4 maja. W trakcie uroczystości, która zorganizowana została w Toronto, jury festiwalu rozdało czternaście nagród o łącznej wartości 75.000 dolarów. Jedna z nagród trafiła do filmu „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik.

Symfonia fabryki Ursus” otrzymała Best Mid-Length Documentary Award. Jurory w uzasadnieniu podkreślili, że byli oczarowani filmem, który pozwalał eksplorować przeszłość bohaterów w wyjątkowy i szczery sposób. Zauważyli, że w dokumencie odkrywamy ruiny przemysłu poprzez dynamiczny pejzaż dźwiękowy i rytmiczny montaż, który przywrócił zaniedbane przestrzenie do życia.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii.

„Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Kanadyjski festiwal Hot Docs jest jednym z najważniejszych na świecie i największym w północnej Ameryce festiwalem filmu dokumentalnego. Jego pierwsza edycja odbyła się w Toronto w 1993 roku i od tej pory festiwal stale rośnie. 

Pełną listę filmów nagrodzonych na Hot Docs znaleźć można tutaj.