TRZY POLSKIE FILMY WYGRYWAJĄ NA NEISSE FILM FESTIWAL

W niedzielę, 12 maja, Nyski Festiwal Filmowy, odbywający się na styku granic trzech krajów, dobiegł końca. Trzy polskie dokumenty zostały docenione przez festiwalowe jury: "Miłość bezwarunkowa", "Siostry" oraz "Jazda obowiązkowa".

Neisse Film Festival zaprezentował w tym roku blisko 120 filmów pokazywanych w ramach trzech konkursów oraz sekcji pozakonkursowych. Festiwal odbył się w 20 kinach w Niemczech, Polsce i Czechach. W sobotni zostały zwycięzcom zostały wręczone statuetki festiwalowe Nyskich Ryb, stworzone przez artystę Andreasa Kupfera ze Strahwalde.

Film „Miłość bezwarunkowa“ Rafała Łysaka otrzymał ufundowaną przez miasto Zittau nagrodę za najlepszy film dokumentalny. Jury w składzie: producentka Marta Golba, Zdenek Blaha z czeskiego Instytutu Filmu Dokumentalnego (Institut dokumentárního filmu, IDF) oraz pochodzący z Niemiec dokumentalista Philippa Diettricha doceniło film za budowanie dramaturgii i stopniowe odsłanianie relacji bohaterów.

Specjalne wyróżnienie w ramach konkursu filmu dokumentalnego otrzymała Ewa Kochańska za film "Jazda obowiązkowa”.

Nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy przyznano filmowi „Siostry“ Michała Hytrosia. O zwycięstwie tego filmu i zdobyciu nagrody ufundowanej przez radę studencką uczelni wyższej Hochschule Zittau/Görlitz zadecydowało jury w składzie: Sophia Bösch, Nina Zardalishvili oraz Marcin Lesisz.

 

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się tutaj