GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

Grudzień oznacza, że festiwale powoli udają się na zimową przerwę. Mimo to w tym miesiącu będzie okazja do zobaczenia polskich dokumentów na międzynarodowych festiwalach, a w Kolumbii i Chinach odbędą się dwa duże przeglądy polskich produkcji.

Jeszcze w listopadzie rozpoczął się 8th China International New Media Short Film Festival, gdzie widzowie mogli zobaczyć „Gdybym tylko był pająkiem” w reżyserii Katarzyny Warzechy, Alexa Casianova i Martyny Majewskiej. To jednak nie koniec obecności polskiego dokumentu w Chinach w tym miesiącu. Od 11 grudnia podczas trwającego tam Guangzhou International Documentary Film Festival zaprezentowanych zostanie ponad 30 polskich produkcji: sześć znalazło się w konkursie, a pozostałe zostaną pokazane w ramach programu Focus on Poland, będą to retrospektywy filmów Marcela Łozińskiego, Bogdana Dziworskiego, Wojciecha Staronia i Marcina Koszałki. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się tutaj.

Również w listopadzie rozpoczął się francuski Festival Tous Courts, w którym weźmie udział film „Ostatni sezon” Sławomira Witka. W tym samym dniu wystartował także Festival Inclús w Hiszpanii, do którego zaproszono „Dwa światy” Macieja Adamka. To nie koniec festiwalowych pokazów dokumentu w tym miesiącu, „Dwa światy” będzie można zobaczyć jeszcze m.in. na hiszpańskim Cinema Crianza Children Film Festival oraz Bi-Bak Film Festival w Berlinie.

Grudzień otworzy Poitres Film Festival we Francji, podczas którego będzie można zobaczyć „Daniela” Anastazji Dąbrowskiej, a dzień później w Grecji na Olympia International Film Festival pokazana zostanie „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Natomiast w Indiach na New Delhi International Film Festival zaprezentowana będzie „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza, a w Iranie widzowie zobaczą „Kolekcję” Marcina Polara. „Poloneza” Agnieszki Elbanowskiej czeka w grudniu pokaz na biegunie południowym na 9th Antarctic Short, Documentary and Animation Film Festival.

Grudzień to także duży przegląd polskiego dokumentu w Kolumbii. Na festiwalu Bogoshorts zostaną pokazane zarówno filmy mistrzów polskiego dokumentu, dokumenty z ostatnich lat zdobywające nagrody na festiwalach, a także krótkometrażowe filmy, które zostały zaproszone do konkursu. Szczegóły obecności polskich produkcji na Bogoshorts znajdują się tutaj.

Aktualna lista pokazów festiwalowych dostępna jest w zakładce „Festiwale”.