"PRZY PLANTY 7/9" W KINACH

W piątek, 8 grudnia, na ekrany kin trafi film dokumentalny "Przy Planty 7/9" w reżyserii Michała Jakulskiego i Lawrence'a Leowingera.

Bohaterem „PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) jest Bogdan Białek - polski katolik, z wykształcenia psycholog, urodzony w Białymstoku, dziś mieszkający w Kielcach. Od upadku komunizmu, Białek pchany potrzebą przywrócenia zapamiętanych z dzieciństwa relacji między Polakami a Żydami - bierze Kielce w podróż, która kompletnie je odmieni. Zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata stereotypy na temat Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami, a Żydami zaczyna się rodzić lecz ma też swoją cenę.

Film uświadamia nam, że temat Holocaustu jest przez nas niechciany nie dlatego, że wszystko o nim wiemy, ale dlatego, że budzi w nas lęk. Bohater uzmysłowi kielczanom i widzom, że zagłada to nie przeszłość. Ona bezpośrednio wpływa na to jacy jesteśmy dzisiaj, a próba zrozumienia dlaczego jeden człowiek podnosi rękę na drugiego człowieka wpływa na nasze życie codzienne, na to jak traktujemy sąsiadów, przyjaciół czy wrogów.

Procesowi przemian towarzyszy ciągły konflikt bohatera samego z sobą - jego wewnętrzna walka z samotnością, odrzuceniem. Przemiany, jakie przyniesie Białek, nie są ostatecznymi. Bohater do końca poszukiwać będzie nowej drogi, która pozwoli mu rozwijać dialog międzykulturowy i międzyreligijny lecz nie będzie destruktywna dla niego samego.

Reżyserzy filmu: Polak, katolik i amerykański Żyd przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

"Przy Planty 7/9" pojawi się na ekranach polskich kin 8 grudnia 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest Metro Films. Oficjalna strona filmu: www.bogdansjourney.pl.

źródło: materiały producenta