DZIEŃ OTWARTY DOC LAB POLAND

Doc Lab Poland, program, którego celem jest wsparcie dla polskich dokumentalistów w pracy nad rozwojem ich projektów filmowych, organizuje dzień otwarty. 8 stycznia będzie można się dowiedzieć więcej o naborze i przebiegu programu.

Podczas DNIA OTWARTEGO DOC LAB POLAND organizatorzy: Adam i Katarzyna Ślesiccy z Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego, odpowiedzą na pytania dotyczące zgłoszeń na program oraz organizacji i przebiegu sesji. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru, wymaganych materiałów itp. Na konsultacje w ramach dnia otwartego obowiązują zapisy. Spotkanie odbędzie się  8 stycznia, w godz. 12:00 - 15:00, w Barze Studio przy Placu Defilad 1 w Warszawie. Zgłoszenie należy wysłać na info@doclab.pl

 

DOC LAB POLAND 2018 to program dla filmowców-dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Wśród polskich tutorów znajdują się m.in. reżyserzy Paweł Łoziński, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Bartek Konopka, montażyści: Dorota Wardęszkiewicz, Rafał Listopad, czy Jarosław Kamiński. Eksperci z zagranicy to m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor EDN European Documentary Network – Paul Pauwels, dyrektor programowy EDN – Mikael Opstrup, agenci sprzedaży – Peter Jäger, Irena Taskovski, szefowa produkcji HBO Europe – Hanka Kastelicova, selekcjonerka festiwalu IDFA – Rada Šešić, tutorka EAVE – Lise Lense Møler, czy specjalistka od projektów transmedialnych – Susanna Lotz.

Drugim ważnym elementem programu są prezentacje (pitchingi) dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidulane spotkania z nimi, które odbywają się w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji. W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników zostaną zaprezentowane ekspertom, którzy przyjeżdżają także na ten festiwal.

Stawiamy na dokument z autorskim i kreacyjnym podejściem – nie tylko społeczny, ale również historyczny, biograficzny, sportowy czy muzyczny. Zapraszamy projekty pełnometrażowe lub godzinne (52 min) z potencjałem międzynarodowym – mówi Adam Ślesicki, dyrektor programu.

 

Szczegółowe informacje:

DOC LAB START przeznaczony jest dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć; udział biorą: reżyser i producent.
Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania.
Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwiec oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START  podczas KFF Industry na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, regionalnymi funduszami filmowymi, telewizyjnymi redaktorami zamawiającymi,  przedstawicielami TVP, HBO, IAM, portali crowdfundingowych (Wspieram kulturę, Polak potrafi), przedstawicielami zagranicznych marketów koprodukcyjnych (m.in. Amsterdam, Nyon, Lipsk, Toronto, Jihlava, Sheffield i inne) oraz ekspertami (EDN, Tribeca Film Institute i inne).

DOC LAB GO  przeznaczony jest dla filmów w fazie montażu i przygotowanych pierwszych wersji montażowych; udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta.
Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych.
Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! START  podczas KFF Industry na na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (m.in. IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (m.in. Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide Management, First Hand Films, Doc Alliance Films); poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych. DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 600 zł + VAT za osobę (płatne po zaakceptowaniu projektu). Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl
Wypełniony formularz wraz załącznikami należy wysyłać na info@doclab.pl
Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 stycznia 2018 o godz. 23:59.
Aplikowanie na program jest bezpłatne.
Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2017 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła ponad 60 000 zł!

Celem DOC LAB POLAND jest pomoc przy nawiązaniu koprodukcji oraz wsparcie dystrybucji i szans festiwalowych realizowanych filmów. Po publicznych prezentacjach odbywa się w sumie ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami, którzy są nastawieni na poszukiwanie polskich projektów i kontaktów z polską branżą dokumentalną. Rozpoznawalność marki DOC LAB POLAND już teraz przekłada się na późniejszą drogę rozwijanych tu filmów: od 2015 jedyne polskie projekty na DOK Leipizig Coproduction Meeting to te,które brały udział w DOC LAB POLAND;  wszystkie  7  polskich filmów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji festiwalu IDFA,   było rozwijanych w ramach DOC LAB POLAND lub prezentowanych na jednym z pitchingów w Krakowie.
Większość polskich filmów dokumentalnych, które ostatnio zdobywają na świecie laury, przewinęły się przez warsztaty lub pitchingachi DOCS TO  START i DOCS TO GO!: od „Księcia i dybuka” czy „Komunii”, poprzez „Call Me Tony”„Woltę”, aż po „Miss Holocaust” i „21 x Nowy Jork”.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest wspierany przez DOK Leipzig, najważniejszy niemiecki festiwal filmów dokumentalnych, EDN - European Documentary Network, czeski IDF - Institute of Documentary Film oraz Warszawski Festiwal Filmowy.