DWA POLSKIE FILMY NAGRODZONE W BUDAPESZCIE

28 stycznia zakończył się Budapest International Documentary Festival na Węgrzech. Dwa polskie filmy: „Komunia” Anny Zameckiej i „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera znalazły się wśród grona laureatów festiwalu.

Budapest International Documentary Festival każdego roku do swoich sekcji konkursowych zaprasza kreatywne i doceniane na świecie filmy dokumentalne. W tym roku w programie BIDF nie zabrakło dokumentów z Polski, a dwa z nich w Budapeszcie otrzymały nagrodę.

Żalanasz – pusty brzeg” został zwycięzcą konkursu „I’ll be short”. Jury w uzasadnieniu podkreśla, że film to czysta poezja, wspomagana fantastyczną muzyką wchodzącą pod skórę widza. Według nich muzyka i zdjęcia to dla publiczności nowy poziom filmowego doświadczenia i doskonały przykład sztuki kinematografii.

Drugim polskim filmem nagrodzonym w Budapeszcie jest „Komunia” Anny Zameckiej. Film otrzymał główną nagrodę w konkursie "They’re innocent". Jury doceniło film za wyrafinowane wykorzystanie filmowych środków: montażu, struktury, scenariusza i zdjęć, które pozwoliło przekształcić dokument w kinową opowieść. Dodają, że film to niesamowity portret o wielkiej sile i kruchości, pokazujący dzieciństwo łączące się z dorosłością i dojrzałość mieszającą się z naiwnością.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej BIDF.