TRZY POLSKIE FILMY NA FESTIWALU W CLERMONT-FERRAND

Właśnie ogłoszono wyniki tegorocznej selekcji francuskiego festiwalu w Clermont-Ferrand. W konkursie międzynarodowym znalazł się film "Proch" Jakuba Radeja, "Jerry" Romana Przylipiaka oraz "Drżenia" Dawida Bodzaka.

Festiwal w Clermont Ferrand jest jednym z czołowych światowych festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Co roku odbywające sie równolegle z festiwalem targi filmowe ściągają do miasta duże środowisko branżowe. 40. edycja festiwalu odbędzie się między 2 a 10 lutego 2018 roku. W tym roku w konkursach międzynarodowych znalazły się trzy polskie filmy krótkometrażowe.

Pierwszym z nich jest dokument "Proch" Jakuba Radeja, który zakwalifikował się do konkursu Lab. "Proch" to studium drogi, jaką musi przejść ludzkie ciało od chwili śmierci aż po pogrzeb. Kolejne etapy tej drogi (prosektorium, kostnica, cmentarz) zestawione zostają w filmie Jakuba Radeja z biurokratyczną buchalterią, która staje się udziałem również dobytku zmarłego lub zmarłej. Chłodna rejestracja losów tych materialnych pozostałości po człowieku stanowi otwartą formę, w którą wpisać można zarówno pytanie o sens egzystencji, jak i refleksję o samotności osób, których nikt nie żegna.

Drugim filmem na festiwalu, który znalazł się w Konkursie Międzynarodowym jest "Jerry" Romana Przylipiaka. Jerry, 36-letni bioenergoterapeuta, dostaje w twarz. Tym solidnym ciosem Bartek, którego matka próbowała się u niego wyleczyć, boleśnie uświadamia uzdrowiciela, że jego moc ulotniła się na dobre. Pewnego dnia niespodziewanie dar uzdrawiania powraca do Jerry’ego, kiedy ten przygarnia bezpańskiego psa. Jerry staje się prawdziwym miejscowym cudotwórcą. Nie trwa to jednak długo, moc znika wraz z psem. Czy Jerry odzyska swój dar?

Ostatnim polskim filmem, który znalazł się w sekcji konkursowej festiwalu w Clermont-Ferrand są "Drżenia" Dawida Bodzaka.

Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, jest ciemno, cicho, zupełnie nie pamiętasz dlaczego tam się znalazłeś. Bardzo chcesz stamtąd wyjść, ale nagle słyszysz, obok siebie wycie. Coś biegnie w twoją stronę i czegoś szuka, a ty siedzisz w miejscu. Nie ruszasz się, bo nie chcesz, żeby Cię zauważyło. Nagle - obok w mroku pojawia się wilk, a za nim drugi i trzeci, otaczają Cię. Co robisz?

Polskie filmy jak co roku będą także obecne podczas organizowanych przy festiwalu Targów Filmowych. Stoisko POLISH SHORTS, przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową, będzie jednym z kilkudziesięciu stoisk narodowych prezentujących dorobek krótkometrażowy krajów z całego świata.

Więcej o festiwalu można przeczytać na jego oficjalnej stronie.