ZAKOŃCZYŁA SIĘ DRUGA SESJA PROGRAMU DOC DEVELOPMENT

W piątek w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zakończyła się druga sesja 3. edycji programu DOC DEVELOPMENT – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. W trakcie trzydniowej sesji uczestnicy omawiali swoje projekty z tutorami i ekspertami programu oraz spotkali się z dyrektorem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będącego partnerem programu.

Legendarna rozgrywka piłkarzy Górnika Zabrze stojących przed historyczną szansą awansu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, ekstremalny nurek jaskiniowy szykujący się do pobicia kolejnego rekordu, kolorowe życie społeczności mieszkających w Chlebiotkach, nastoletnia modelka jadąca na swój ostatni zagraniczny kontrakt, 36-letnia reżyserka poszukująca wymarzonego życiowego partnera, czy nastoletni kolekcjoner insektów i matka, która panicznie się ich boi. To tylko niektóre z projektów rozwijanych podczas 3. edycji DOC DEVELOPMENT. W tej edycji programu udział bierze 13 projektów, które podczas czterech trzydniowych sesji dokumentaliści analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami.

Podczas drugiej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy konsultowali swoje projekty z tutorami programu: Anną Wydrą i Jackiem Bławutem oraz mieli okazję pracować nad przygotowanymi przez siebie teaserami pod okiem Małgorzaty Świderskiej. Dokumentaliści spotkali się także z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który opowiedział o kulisach selekcji filmów dokumentalnych na festiwal i możliwościach zaangażowania się reżysera w drogę festiwalową swojego filmu już od wczesnych etapach jego powstawania. Podczas kolejnych sesji uczestnicy spotkają się z reprezentantami partnerów DOC DEVELOPMENT: z Agnieszką Balicką i Tomaszem Piechalem z TVP Dokument oraz Beatą Ryczkowską i Alicją Gancarz z CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami. Z kolei już podczas pierwszej sesji Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z MX35 zaprezentowali uczestnikom tajniki doboru sprzętu filmowego co obecnie owocuje indywidualnymi konsultacjami sprzętowymi z reżyserami po kątem ich projektów. Dwie pierwsze sesje programu DOC DEVELOPMENT odbywają się w siedzibie partnera programu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa” czy Rafał Małecki reżyser wielokrotnie wyróżnianej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” brał w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. Przygotowywany przez Miłosza Hermanowicza dokument "Obie nasze rodziny" dostał stypendium scenariuszowe PISF. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Więcej informacji na stronie http://docdevelopment.pl/

Informacja prasowa