POLSKA REPREZENTACJA NA NORDISK PANORAMA FORUM

Polska delegacja i aż dwa rodzime projekty dokumentalne wybrane na pitching podczas tegorocznej edycji Nordisk Panorama Forum. Wydarzenie odbędzie się już w drugiej połowie września.

Nordisk Panorama Forum jest głównym wydarzeniem związanym z finansowaniem  filmów dokumentalnych z krajów nordyckich, odbywającym się nieprzerwanie od 1994 roku. W forum mogą wziąć udział projekty na wszystkich etapach produkcji.  Ograniczeniem jest natomiast kraj produkcji, zgłaszać mogą się produkcje bądź koprodukcje z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Grenlandii, Wysp Owczych i Alandzkich oraz Litwy, Łotwy i Estonii.

Każdego roku organizatorzy Nordisk Panoramy zapraszają specjalną delegację z wybranego kraju, tym razem tego zaszczytu po raz drugi dostąpiła Polska. Delegacja Polish Docs PRO, w której wezmą udział producenci i reżyserzy rozwijających filmy dokumentlne i krótkometrażowe jest organizowana przez Krakowską Fundację Filmową. Inicjatywa współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miniserstwo Kultury, Dziedzicwa Narodowego i Sportu.

W delegacji wezmie udział 10 polskich producentów filmów dokumentalnych, którzy będą mieli okazję uczestnicznych w Producers meets Producers - spotkaniach koprodukcyjnych z parnerami z regionu nordyckiego, podczas których zaprezentują swoje dokonania oraz przedstawią swoje nowe projekty. Producenci  uczestniczący w Forum będą mieli możliwość nawiązania kontaktów z ponad 40 skandynawskimi przedstawicielami funduszy filmowych, stacji telewizyjnych, instytutów filmowych czy firm dystrybucyjnych.

Do delegacji Polish Docs PRO zostały wybrane następujące projekty:

"Lili", reż. Sylwia Rosak, prod. Katarzyna Kuczyńska / Haka Films

"Trust Me", reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanisław Zaborowski / Silver Frame

"The Ultimate Joker", reż. Krzysztof Dzięciołowski, prod. Agaa Jujeczka / Vision House

"Friends, Faggots", reż.  Alex Baczyński-Jenkins, prod. Ivo Krankowski / La Camera Independent

"Simona", reż. i prod. Natalia Koryncka-Gruz / Eureka Studio 

"Arcowski", reż. Katarzyna Dąbkowska, prod. Ewa Żukowska / Żuk Studio

"Zaraza", reż. Monika Kotecka, prod. Marta Szymanowska / Centrala Film

"Dziewczyńskie historie", reż. Aga Borzym, prod. Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska / Pinot Films

"13 baza", reż. Paweł Hejbudzki, prod. Wojciech Karubin / Movie Mates

"Kiedy umilknie wiatr", reż. Mateusz Gołębiewski, prod. Małgorzata Prociak / ZK Studio

Ponad to do prezentacji  podczas międzynarodowego pitchingu wybrano dwa projekty: "Lili", reż Sylwia Rosak, produkowany przez Katarzynę Kuczyńską / Haka Films oraz  "Wielomiłość" ("Trust me"), reż. Joanna Ratajczak, produkowany przez Stanisława Zaborowskiego (Silver Frame), który weźmie udział w pitchingu w charakterze "observer+".  

Dokument produkowany przez Haka Films to opowieść o tytułowej 8-letniej Lili, która dzieli swoje życie między dwójkę rodziców. Ta sytuacja skłania dziewczynkę do wielu refleksji na temat świata dorosłych. Dwa lata temu produkcja  została nagrodzona  HBO Award na Krakowskim Festiwalu Filmowym podczas 5. edycji DOC LAB POLAND, a w zeszłym roku reżyserka prezentowała dokument podczas IDFA Forum.  

Z kolei „Wielomiłość” („Trust Me”)  w reżyserii Joanny Ratajczak to opowieść o parze z 15-letnim stażem. Pewnego razu Sebastian przychodzi do swojej żony z dość zaskakującą propozycją. Mężczyzna chciałby otwarcia się ich związku na relacje z innymi partnerami. W imię miłości Alicja zgadza się na taki eksperyment. Za produkcję filmu odpowiada Stanisław Zaborowski z Silver Frame. 

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.

Dodatkowo w tym roku Nordisk Panorama organizuje po raz pierwszy pitching filmów krótkometrażowych, w którym wezmą udział dwa polskie projekty filmów animowanych: "Gonave", reż. Róża Duda, Michał Soja produkowany przez Anetę Zagórską ( Krakow Film Klaster - Animation Center) oraz "Już mnie nie ma", reż. i prod. Nawojka Wierzbowska.

Więcej o polskiej delegacji tutaj.