DWA RAZY GRAND PRIX DLA „ŚCIANY CIENI”

Worek nagród dla dokumentu Elizy Kubarskiej wydaje się nie mieć dna. Film właśnie został doceniony przez jurorów aż dwóch festiwali. Pierwsze Grand Prix otrzymał na rumuńskim Alpin Film Festival, a drugie na macedońskim ECHO Mountain Film Festival.

Alpin Film Festival to odbywające się w kilku rumuńskich miejscowościach wydarzenie kulturalne łączące ze sobą kinematografię, literaturę i fotografię o tematyce górskiej. Co roku publiczność ma okazję zobaczyć międzynarodowe produkcje o tej tematyce. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

ECHO Mountain Film Festival to odbywające się w stolicy Macedonii wydarzenie filmowe i fotograficzne, którego tematyka jest skoncentrowana na górach, wspinaczce i tamtejszym środowisku.  W programie festiwalu można znaleźć nie tylko pokazy filmowe, ale również spotkania z twórcami, bohaterami filmów czy miłośnikami gór. Więcej o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Na obu tych wydarzeniach główna nagroda trafiła do Elizy Kubarskiej za „Ścianę cieni”.  Bohaterami dokumentu jest rodzina Szerpów, nepalskich tragarzy, która łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób.