„KONCERT BALKONOWY” Z MIĘDZYNARODOWĄ PREMIERĄ NA FESTIWALU W VALLADOLID

Film Krzysztofa i Diany Kadłubowskich został zaproszony do jednego z konkursów prestiżowego festiwalu Semana Internacional de Cine de Valladolid.

 WMiędzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid (znany również jako Seminci lub Semana Internacional de Cine de Valladolid) to festiwal filmowy organizowany corocznie w Valladolid w Hiszpanii od 1956 roku. Obecnie festiwal uważany jest za jeden z najważniejszych w dziedzinie filmu niezależnego i autorskich produkcji. Różnorodność jest jednym z atutów tego festiwalu - w niezwykle bogatym programie imprezy można znaleźć znakomite krótkometrażówki obok nagradzanych pełnometrażowych fabuł.

„Koncert balkonowy” został zaproszony do konkursowej sekcji „Time of History”. Film Diany i Krzysztofa Kadłubowskich to tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu. Mieszkańcy pewnej kamienicy – każdy zamknięty w swoim mieszkaniu – przystosowują się do nowej sytuacji. Większość z nich zostaje w domach, a kontakt ze światem zewnętrznym dają im… balkon oraz wspólne podwórko. Izolacja i dystans gwałtownie ograniczyły liczbę kontaktów społecznych, ale dały możliwość obserwacji sąsiedzkiego życia. Wytworem tej podwórkowej kultury jest Koncert balkonowy – historia pewnej pary butów oraz jednego z najbardziej osobliwych wykonań piosenki What a Wonderful World.

W tej samej sekcji zobaczymy również "Spacer z aniołami" Tomasza Wysokińskiego. Akcja dokumenru rozgrywa się w RPA, gdzie nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, lokalna zmowa milczenia i mrożące krew w żyłach historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki z Soweto, porwanej przed kilkoma laty. Droga, którą musi przejść bohater, wiedzie przez slumsy i szemrane ulice, a także śladami apartheidu, miejscowych kultów religijnych i osobistych wspomnień. Podbijane hipnotyczną muzyką Pawła Mykietyna prywatne śledztwo, a zarazem głęboka podróż wewnętrzna, zaprowadzą nas do samego jądra ciemności.

Więcej informacji o tym odbywającym się pod koniec października festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.