"TONY HALIK" W RAMACH DOC HOT SELECTION

We wtorek 5 października w kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „Tony Halik” Marcina Borchardta, drugi w tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć także m.in. zdobywcę Złotego Lajkonika na KFF - „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego i cenioną przez publiczność „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

„Tony Halik”, 2020 r.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Borchardt
Zdjęcia: archiwum Tony’ego Halika
Muzyka: Stefan Wesołowski
Reżyseria dźwięku: Radosław Ochnio
Montaż: Irena Siedlar
Kierownictwo produkcji: Małgorzata Małysa
Producentki: Karolina Galuba, Małgorzata Małysa
Produkcja: Furia Film
Koprodukcja: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny,
Telewizja Polska
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy
Dystrybucja: Mayfly
Czas trwania: 90 min.

Kim był Tony Halik? Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego życiowe perypetie wydają się równie nieprawdopodobne jak przygody Indiany Jonesa. W ostatniej dekadzie zimnej wojny niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym - „jedynym oknem na świat”. Poza Polską praktycznie nieznany, w latach 60-80 tych w jakiś dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon.
Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.
Film podejmuje próbę rozwikłania fenomenu podróżnika, który dzięki swej naturalnej charyzmie, fantazji i pasji przez długie lata konsekwentnie tworzył w opowieściach samego siebie. To historia kultywowania jego legendy przez innych oraz wielkiej tajemnicy ukrytej pod sfabrykowaną tożsamością.
Obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z mało znanych lub nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych filmowych materiałów archiwalnych nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. „Tony Halik. Urodzony dla przygody” to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach jakie trzeba zapłacić by mogły się ziścić.
To opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.
„Tony Halik” był prezentowany w ramach programu DOC LAB POLAND.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 5 października 2021 o godz. 19.00

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

W ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION przez cztery najbliższe miesiące widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.