„FILM BALKONOWY” I „98 KG” NA FESTIWALU DOK LEIPZIG

Ogłoszono pierwsze tytuły programu tegorocznej edycji festiwali Dok Leipzig. W nowym konkursie, w którym nagrody przyznaje publiczność swoją szansę na wygraną będą miały ostatni film Pawła Łozińskiego oraz Izabeli Plucińskiej. „Film balkonowy” został również nominowany do nagrody MDR, którą przyznaje się najciekawszym wschodnioeuropejskim dokumentom.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. 

W nowych sekcjach konkursowych Audience Award i Audience Short Award znalazły się polskie produkcje. W tej pierwszej publiczność zobaczy nowy i już kilkukrotnie nagrodzony „Film Balkonowy” Pawła Łozińskiego, a w tej drugiej krótką animację „98 kg” w reżyserii Izabeli Plucińskiej.

Dokument Łozińskiego stawia kilka ważnych pytań. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Z kolei animacja "98 kg" opowiada o przemocy domowej. Główną bohaterką jest kobieta maltretowana przez swojego męża. Obserwujemy toksyczny rodzaj związku, w którym tkwią bohaterowie. 98 kg to waga podniesionej sztangi i ciężar męża.

Tegoroczna edycja ma się odbyć 25-30 października w wersji hybrydowej.

Listę wszystkich filmów, które zaproszono do wspomnianych konkursów można znaleźć tutaj.