POLSKIE FILMY NAGRODZONE NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Wczoraj odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravoty. Wśród laureatów kolejnej hybrydowej edycji znaleźli się również polscy filmowcy.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w kilku różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i od 2020 r. Poznań).

Podwójne wyróżnienie powędrowało do Pawła Łozińskiego za jego najnowszy dokument – Film balkonowy”. Produkcja została doceniona w konkursie międzynarodowym i polskim. Reżyser w nagrodzonym filmie zadaje śmiałe pytania. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

W tym roku po raz drugi w historii festiwalu przyznano nagrody w konkursie polskim. Tytuł najlepszego rodzimego dokumentu trafił do twórców filmu „Bukolika”. Karol Pałka pokazał na ekranie życie dwóch bohaterek. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Kilka nagród trafiło do filmu „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy. Dokument otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim dla Darii Maślony, producentki filmu oraz Nagrodę Nos Chopina dla reżysera filmu. Jedno z wyróżnień otrzymał też film „Ostatnie pokolenie” w reżyserii Mikołaja Borowy.

Listę wszystkich laureatów wraz z werdyktami można znaleźć tutaj.