„SPACER Z ANIOŁAMI” NA FESTIWALU W EDYNBURGU

Znamy już program prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu. Wśród zakwalifikowanych filmów znalazł się również polski dokument w reżyserii Tomasza Wysokińskiego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu to jeden z najważniejszych i najstarszych europejskich festiwali. Co roku przez dwa tygodnie publiczność ma okazję zobaczyć najciekawsze brytyjskie i międzynarodowe filmy fabularne, animowane i dokumentalne ostatnich miesięcy. Poza świetnymi produkcjami na widzów czekają spotkania z licznymi gośćmi, wystawy, koncerty czy warsztaty.

W tym roku do programu zaproszono polski dokument „Spacer z aniołami” w reżyserii Tomasza Wysokińskiego. Akcja dokumentu rozgrywa się w RPA, gdzie nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, lokalna zmowa milczenia i mrożące krew w żyłach historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki z Soweto, porwanej przed kilkoma laty. Droga, którą musi przejść bohater, wiedzie przez slumsy i szemrane ulice, a także śladami apartheidu, miejscowych kultów religijnych i osobistych wspomnień. Podbijane hipnotyczną muzyką Pawła Mykietyna prywatne śledztwo, a zarazem głęboka podróż wewnętrzna, zaprowadzą nas do samego jądra ciemności. Producentem filmu jest Mañana.

Światowa premiera filmu miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film otrzymał Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu w konkursie polskim, rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej, Wyróżnienie za muzykę dla Pawła Mykietyna oraz Nagrodę  dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. 

Tegoroczna edycja festiwalu w Edynburgu odbędzie się 18-25 sierpnia.

Więcej o festiwalowym programie można przeczytać tutaj.