„ŚCIANA CIENI” Z GRAND PRIX W CERVINO

Ostatni dokument Elizy Kubarskiej zdobywa kolejny szczyt, tym razem film przypadł do gustu jurorom festiwalu Cervino CineMountain i zdobył Grand Prix potocznie nazywane „Oscarem filmu górskiego”.

Cervino CineMountain to wydarzenie dla prawdziwych miłośników wspinaczki. Ten powstały w 1998 roku festiwal odbywa się u podnóża Matterhornu na wysokości 2 tysięcy metrów. Program jest bardzo interesujący, a poprzedza go staranna selekcja - do sekcji konkursowej są zapraszane filmy, które już wcześniej wygrywały inne ważne festiwale o górskiej tematyce.

W tym niezwykle prestiżowym gronie znalazł się ostatni dokument Elizy Kubarskiej. Produkcja ma już na koncie kilka znaczących nagród, m.in. zwycięstowo na słoweńskim Mountain Film Festival czy nagrodę Mario Bello Prize na włoskim Trento Film Festival. Grand Prix na Cervino CineMountain jest ukoronowaniem dotychczasowych zwycięstw.

Przypomnijmy, że nagrodzona „Ściana cieni” opowiada o rodzinie Szerpów - nepalskich tragarzy – którzy łamią tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.