JUŻ RUSZYŁ DOC DEVELOPMENT

Wczoraj w Warszawie ruszyła trzecia edycja DOC DEVELOPMENT – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Do programu zakwalifikowało się 13 projektów. Podczas pierwszej, trzydniowej sesji uczestnicy omówią swoje projekty i ich planowany rozwój, zgłębią tajniki pitchowania i pisania krótkich opisów oraz omówią dobór sprzętu filmowego na potrzeby ich projektu.

Podczas zajęć w ramach DOC DEVELOPMENT uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. III edycja DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku. Jej zwieńczeniem będzie pitching projektów przed zaproszonymi na wydarzenie producentami - potencjalnymi partnerami ich projektów.

Do III edycji DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się 13 projektów:

Justyna Calińska - projekt „Kaprys”
Joanna Deja - projekt „Wyzwanie 90 dni”
Sylvie Derdacki - projekt „Przekraczając granicę - Krystian Lupa”
Małgorzata Goliszewska - projekt „The Perfect Date”
Maciej Jabłoński - projekt „Mrok”
Joanna Janikowska - projekt „Isabella”
Kamil Król - projekt „Mnemo”
Katarzyna Kultys - projekt „Imperium”
Julia Kuzka - projekt „Go&See”
Iza Łapińska - projekt „Tutaj”
Jarosław Migoń - projekt „Jeszcze kiedyś zagramy”
Aleksandra Ostatkiewicz - projekt „Za głosem”
Piotr Wójcik - projekt „Górnik Roma”

Podczas pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy odbędą konsultacje z głównymi tutorami programu: Lidią Dudą i Jackiem Bławutem, skonsultują się z partnerami programu, Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z MX35 pod kątem doboru sprzętu filmowego oraz wezmą udział w zajęciach z pitchingu i promocji prowadzonych przez dyrektora programu Adama Ślesickiego. Na dalszych sesjach będą mieli okazję pracować nad swoimi projektami z prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbarą Pawłowską (warsztaty z pisania scenariuszy w dokumencie), producentką Anną Wydrą (współpraca reżysera z producentem), Małgorzatą Świderską (przygotowanie trailerów). Uczestnicy spotkają się też z przedstawicielami TVP Dokument i CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35, My Way Studio oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

Informacja prasowa