POLSKIE PROJEKTY NAGRODZONE NA SUNNY SIDE OF THE DOC

To był wieczór, którego nie da się zapomnieć. Wszystkie cztery polskie projekty prezentowane w tym roku podczas Sunny Side of the Doc opuściły wirtualne La Rochelle z nagrodami.

Odbywające się we francuskiej miejscowości La Rochelle Sunny Side of the Doc to jedne z największych na świecie targów filmu dokumentalnego i miejsce spotkań specjalistów pracujących w branży dokumentalnej. Tegoroczna edycja Sunny Side of the Doc odbyła się online.

W tym roku do udziału w targach zaproszono  aż cztery polskie projekty. Do pitchingu głównego: sesja GLOBAL ISSUES - „Weitergate” Konrada Szołajskiego (prod. Małgorzata Prociak), sesja: HISTORY – „The Ultimate Joker” Krzysztofa Dzięciołowskiego (prod. Agata Jujeczka, Vision House Production) i do sesji WILDLIFE – „Dusza Tygrysa. Walka o Ostatnie Tygrysy Malajskie” Paolo Volponiego (prod. ClearWing Foundation for Biodiversity). W sekcji pitchingowej Talent Hub, prezentującej projekty debiutantów z krajów CEE, pokazane zostaną „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym (prod. Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Marta Dużbabel – Pinot Films). Każdy z projektów otrzymał nagrodę.

Projekt Agi Burzym był prezentowany w ramach Talent Hub CEE. Jest to pitching przeznaczony dla projektów dokumentalnych znajdujących się już na etapie produkcji. Nagrodzone „Dziewczyńskie historie” to opowieść o dojrzewaniu dwóch nastolatek – 11letniej Jagody i 13letniej Zuzi. Obserwujemy jak dziewczyny dorastają, jak przezywają swoje wzloty i upadki.

„Waitergate” Konrada Szołajskiego został uhonorowany zaproszeniem na Movies that Matter. Rosja toczy wojnę hybrydową na Ukrainie, polski rząd wspiera zaatakowanego sąsiada, a w międzyczasie rodzimi ministrowie kompromitują się podczas podsłuchanych rozmów telefonicznych, Wybucha medialny skandal, który przyczynia się to zmiany władzy w Polsce.

Z kolei „Dusza Tygrysa. Walka o Ostatnie Tygrysy Malajskie” w reżyserii Paolo Volponiego otrzymał nagrodę dla najlepszego pitchu w swojej sekcji Wildlife. Reżyser wraz z biolożką Martą otrzymali unikatową szansę na przyglądanie się z bliska ostatnim żyjącym tygrysom malajskim. Dokument pokazuje grupę ludzi, którzy próbują chronić te rzadkie zwierzęta przed kłusownikami.

Podobnym zwycięzcą został projekt dokumentu o Jerzym Urbanie autorstwa Krzysztofa Dzięciołowskiego. „The Ultimate Joker” nie tylko uznano najlepszym pitchem w kategorii History, ale również otrzymał zaproszenie na Meeting Point Vilnius.

Warto dodać, że wszystkie zwycięskie projekty były częścią specjalnej delegacji Polish Docs PRO (więcej na ten temat można znaleźć tu).

Listę wszystkich laureatów tegorocznej edycji Sunny Side of the Doc można znaleźć tutaj.