"WIELORYB Z LORINO" NAGRODZONY ORŁEM!

W tym roku statuetka dla najlepszego dokumentu powędrowała do Macieja Cuske za "Wieloryba z Lorino". A tytuł najlepszego filmu wyjątkowo otrzymała animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.

Polskie Nagrody Filmowe doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”  Mariusza Wilczyńskiego nominowano aż ośmiokrotnie. Finalnie film otrzymał statuetki za najlepszy dżwięk, muzykę, scenariusz i tę najważniejszą dla najlepszego filmu.

Bohaterem zwycięskiej produkcji jest mężczyzna, który ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Choć nagrody przyznawane są już od ponad 20 lat, jednak dopiero w 2013 roku pojawiła się kategoria pozwalająca wyróżnić najlepsze polskie dokumenty. W tym roku w tej kategorii uhonorowano  „Wieloryba z Lorino”  w reżyserii Macieja Cuske.

Nagrodzony film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi - Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Orłów.