POLSKA OBECNOŚĆ NA FESTIWALU I TARGACH W CLERMONT-FERRAND

Tegoroczna edycja festiwalu w Clermont-Ferrand potrwa od 29 stycznia do 6 lutego. Zarówno festiwal, jak i towarzyszące mu targi odbędą się w całości online. Najnowsze polskie produkcje krótkometrażowe będą promowane przez uczestniczącą w targach delegację Polish Shorts, w której skład wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji filmowych w Polsce. W konkursie międzynarodowym zaprezentowany zostanie film Damiana Kocura „Dalej jest dzień”.

Festiwal w Clermont-Ferrand i towarzyszące mu targi to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną i podobnie jak wiele innych festiwali, całe wydarzenie odbędzie się on online. Stoiska na targach zastąpione zostaną przez delegacje z poszczególnych krajów, które wezmą udział w wirtualnych spotkaniach, dyskusjach, pitchingach, prezentacjach, itp.

W skład delegacji Polish Shorts, koordynowanej przez Krakowską Fundację Filmową, wchodzą przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka – SFP, New Europe Film Sales, KFF Sales & Promotion, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, festiwalu Short Waves, Krakowskiego Centrum Animacji i Krakow Film Commission. Zainteresowani goście akredytowani na festiwalu będą mieli okazję lepiej zapoznać się z działalnością wszystkich powyższych organizacji w trakcie prezentacji Meet the Polish Shorts Delegation, która odbędzie się we wtorek, 2 lutego, o 11:00 i udostępniana będzie online przez festiwalowy system streamingowy Agora.

W tym roku w konkursie międzynarodowym festiwalu znalazł się jeden polski film - „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, wyprodukowany przez firmy Tomcat i Kinghouse. Nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym produkcja to historia Pawła - samotnego mężczyzny, który pracuje na małym promie rzecznym. Dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.

Ponadto na targach odbędzie się premiera programu POLISH SHORTS ONLINE 2020/21, zawierającego czternaście najnowszych polskich produkcji - siedem krótkometrażowych fabuł i siedem animacji. Natomiast 106 polskich tytułów obejrzeć będzie można w wideotece targów, z czego 31 tytułów będzie dostępnych bezpośrednio z zakładki Polish Shorts w obsługującym festiwal systemie ShortFilmWire+. Sześć filmów zostało wyróżnionych przez selekcjonerów targów tytułem Short Film Market Picks: „Dobre, eleganckie chłopaki” Marka Ułana-Szymańskiego; „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak; „Pani Profesorowa” Joli Kudeli; „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego; „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz i „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz.

Do udziału w forum koprodukcyjnym EURO CONNECTION zaproszono w tym roku Krakowskie Centrum Animacji, którego przedstawicie będą mogli zaprezentować swoją działalność jako Producers in Focus.

Polska delegacja Polish Shorts i obecność polskich filmów w festiwalu i targach jest przygotowana i koordynowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej festiwalu