DOKUMENTALISTO! ZGŁOŚ SIĘ NA DOC LAB POLAND 2020

Już po raz szósty Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND - największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Można je składać od 6 grudnia 2019 r. do 15 stycznia 2020 r.

W 5. edycji warsztatów DOC LAB POLAND uczestniczyło 25 polskich projektów. Najlepsze otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 90 000 zł. Kilka z nich dzięki programowi i jego partnerom odwiedziło w ramach wizyt studyjnych zagraniczne festiwale - Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, DOK Leipzig oraz IDFA w Amsterdamie. Po pitchingach DOC LAB POLAND na Krakowskim Festiwalu Filmowym odbyło się ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami: koproducentami, przedstawicielami telewizji, funduszy filmowych, dystrybutorami, agentami sprzedaży i selekcjonerami festiwalowymi.

- Dotychczasowe pięć edycji DOC LAB POLAND pokazało, że polscy dokumentaliści, zwłaszcza ci na początku swojej filmowej kariery, potrzebują programu takiego, jak nasz. Byłem w tym roku na festiwalu IDFA, na trzech premierach świetnych filmów, które uczestniczyły w DOC LAB POLAND i bardzo się cieszyłem, że mogliśmy im pomóc, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do ich sukcesu. To naprawdę sprawiło mi niebywałą satysfakcję - mówi Adam Ślesicki, pomysłodawca i dyrektor DOC LAB POLAND.

- Stawiamy na dokument autorski, kreacyjny z potencjałem międzynarodowym. Chcemy pomóc takim projektom zaistnieć poza Polską, nie tylko w zagranicznej dystrybucji, czy na festiwalach, ale także na wcześniejszym, produkcyjnym etapie. Wierzę, a dotychczasowe edycje to potwierdzają, że dzięki naszym pitchingom łatwiej jest np. znaleźć zagranicznego koproducenta, pozyskać dodatkowe finansowanie - dodaje.

Program DOC LAB POLAND dzieli się na dwa komponenty:

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć; udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (np. budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania.Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START! na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami TVP, HBO i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne), ekspertami (EDN, Tribeca). 

DOC LAB GO! – dla filmów w fazie montażu; udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych.  Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych. DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 1200 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie na program wynosi 50 zł. Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line - od 6 grudnia 2019 r. do 15 stycznia 2020, do godz. 23:59. 

Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2019 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła 90 000 zł. Były to: Nagroda HBO Award – 10 tys., Nagroda Uchostudio – bon na postprodukcję dźwięku o wartości 20 tys zł, Dwie Nagrody ColorOffOn – bony na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys. zł dla projektu START i dla GO, Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego: pokrycie kosztów udziału w sekcjach branżowych festiwalu IDFA, DOK Leipzig oraz Sheffield Doc Fest, Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-Pro Meetings w Lipsku i Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform.

Szczegóły na http://doclab.pl/pl_PL/nabor/regulamin/