PRZYPOMINAMY O ZGŁOSZENIACH NA VISIONS DU RÉEL

Tylko do 15 listopada potrwa termin pierwszego naboru na kolejną edycję festiwalu. Organizatorzy tradycyjnie czekają na zgłoszenia filmów, ale również ważna jest sekcja branżowa do której poszukiwane są projekty niegotowych dokumentów.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

Rozpoczął się nabór filmów i projektów na kolejna edycję festiwalu. Projekty w zależności od stopnia zaawansowania prac nad danym filmem można zgłaszać do trzech wydarzeń branżowych, takich jak: Pitching du Réel, Docs in Progress oraz Rough Cut Lab. Pierwszy termin zgłoszeń upływa 15 listopada, a ostateczny przypada na 22 grudnia.

Pitching du Réel umożliwia producentom filmów dokumentalnych zaprezentowanie swojego projektu przed gronem profesjonalistów filmowych, w tym redaktorów zamawiających, dystrybutorów czy koproducentów. Każdego roku w sesji pitchingowej bierze udział około 18 projektów pełnometrażowych dokumentów, które powinny być realizowane z myślą o kinowej i międzynarodowej dystrybucji.

Rough Cut Lab to warsztaty przeznaczone dla twórców pierwszych lub drugich filmów dokumentalnych znajdujących się na etapie postprodukcji. W ramach warsztatów wyświetlony zostanie gotowy materiał rough cut (o minimalnej długości 40 minut), a następnie ekipa filmowa przedyskutuje kwestię montażu z zaproszonymi ekspertami. Po ogólnej, moderowanej dyskusji przewidziano indywidualne konsultacje dla każdego projektu.

Docs in Progress to prezentacja projektów dokumentalnych będących na ostatnim etapie realizacji. Prezentacja odbywa się przed gronem zaproszonych selekcjonerów festiwali, dystrybutorów, producentów, specjalistów od marketingu, itd.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz dodatkowe informacje na temat wydarzeń związanych z festiwalem można znaleźć tutaj.