POLISH DOCS PRO NA WYDARZENIACH BRANŻOWYCH IDFA

Festiwal w IDFA w Amsterdamie to największy na świecie festiwal poświęcony kinu dokumentalnemu. Festiwalowi towarzyszy także jedno z największych wydarzeń przygotowywanych z myślą o branży dokumentalnej – IDFA Industry.

W ramach IDFA Industry odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów.

W tegorocznym IDFA Industry, które odbędzie się online, udział weźmie polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową.  Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na IDFA będzie Polish Docs Pro Showcase – prezentacja czterech projektów w fazie produkcji przygotowana we współpracy z Doc Lab Poland i KFF Industry. W streamingu dostępnym na stronie internetowej zobaczyć będzie można pitching następujących projektów:

“Ucieczka na Srebrny Glob”, reż. Kuba Mikurda, prod. Daria Maślona (Silver Frame)

“Bogini Fuji”, reż.  Eri Mizutani, prod. Anna Fam (Polished Productions)

„Jestem jednym z nich”, reż. Nadim Suleiman, prod. Jacek Bławut, Luiza Pietrzak (Palmyra Films)

„Do ślubu”, reż. Daniel Stopa, prod. Małgorzata Staroń, Joanna Tatko (Staron Film)

Prezentacja odbędzie się 20 listopada 17.00 – 18.00, a po niej będą miały miejsce spotkania w formule round tables przedstawicieli projektów z zaproszonymi ekspertami. Szczegóły na www tutaj.

Dodatkowo jeden z polskich projektów – „Lili” w reż Sylwii Rosak, produkowany przez Haka Films – zakwalifikował się na IDFA Forum (szczegóły tutaj), a w targach Docs for Sale, odbywających się online, zobaczyć będzie można 12 polskich produkcji, w tym cztery, które zostały wybrane do sekcji konkursowych i pozakonkursowych festiwalu. Są to:

 „Trochę raju”, reż. Andrzej Cichocki (Konkurs Krótkich Dokumentów)

„Halo babciu”, reż. Kamila Chojnacka (Konkurs Studenckich Dokumentów)

„Zwyczajny kraj”, reż. Tomasz Wolski (Sekcja Best of Fests)

„Gorzka miłość”, reż. Jerzy Śladkowski (Sekcja Masters)

„Efekt motylka”, reż. Jarosław Szmidt

„Odmienne stany świadomości”, reż. Piotr Stasik

„Powiedz mi coś jeszcze”, reż. Martyna Peszko

„Dad You’ve Never Had”, reż. Dominika Łapka

“xABo. Ksiądz Boniecki”, reż. Aleksandra Potoczek

„Ostatni rycerze z prawej strony”, reż. Michał Edelman

„We Have One Heart”, reż. Katarzyna Warzecha

“Papa”, reż. Maryia Yakimovich

Katalog z pełną informacją o Polskiej Delegacji można pobrać tutaj.

Informację o filmach w programie IDFA można pobrać tutaj.

 

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku.

Projekt Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.