„SYNEK” Z NAGRODĄ NA WĘGIERSKIM FESTIWALU

Film Pawła Chorzępy został uznany najlepszym debiutem na węgierskim Verzio International Human Rights Documentary Film Festival.

Verzio International Human Rights Documentary Film Festival to największy festiwal filmów dokumentalnych o prawach człowieka na Węgrzech. Organizowany jest od 2004 roku. Oprócz najnowszych filmów dokumentalnych Verzio - poprzez swoje warsztaty, retrospektywy i pokazy studenckie - dąży do stworzenia forum, na którym filmy są analizowane w sposób twórczy i krytyczny. Verzio International Human Rights Documentary Film Festival trwał w dniach 10-22 listopada 2020 roku.

Nagrodzony „Synek” jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny. Marcin – główny bohater – został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem faz, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo.  Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.