Polskie dokumenty w TV - 5.08-18.08.2009

Lista polskich filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć w różnych polskich stacjach telewizyjnych (TVP, TVP Kultura, Kino Polska) w ciągu najbliższych dwóch tygodni (5.08 - 18.08.2009).

5  SIERPIEŃ
KLINIKA - KINO POLSKA - godz. 5:50  
2006, 30 min
Reżyseria: Tomasz Wolski

Portret pacjentów zwykłego polskiego szpitala. Lekarze podczas wykonywania swoich codziennych czynności rozmawiają z nimi o ich życiu, radościach i smutkach. Rozmowy te są dla wielu z nich jedyną możliwością podsumowania swojego życia.


RADIOAKCJA - PLANETE - godz. 19:46
2008, 27 min
Reżyseria: Tomasz Jurkiewicz

Dwudziestolatkowie Paweł i Grzegorz postanawiają otworzyć radio internetowe przeznaczone dla młodych ludzi. Z funduszu Unii Europejskiej otrzymują 6 000 euro. Jednak przed nimi jeszcze mnóstwo problemów. Muszą borykać się z nikłym zainteresowaniem młodzieży, apatią małego miasteczka i własnymi słabościami. Wkrótce stawką w walce okaże się ich relacja. Film jest pełną humoru opowieścią o próbie przyjaźni i marzeń i zarazem innym spojrzeniem na sytuację człowieka niepełnosprawnego. 


JAKOŚ TO BĘDZIE - TVP INFO - godz. 2:55 
2004, 25 min
Reżyseria: Marcin Koszałka

W filmie Marcin Koszałka powraca do tematu, który poruszył pięć lat wcześniej w swoim debiutanckim dokumencie "Takiego pięknego syna urodziłam". Przedstawił w nim codzienne życie rodziców i swoje. Pokazywał domowe sprzeczki, niekończące się narzekania matki i ojca, który ze stoickim spokojem znosił zachowanie żony. Oboje narzekali na syna, którego uważali za nieroba i bezwartościowego człowieka. Tym razem reżyser oprócz rodziców pokazuje również swoją żonę Natalię i córkę Zosię. Okazuje się, że przeszłość odcisnęła na nim piętno. On i żona mimowolnie powielają w samodzielnym już życiu wzory wyniesione z domu. Kobieta ma liczne pretensje do męża.

6  SIERPIEŃ
JESTEM ZŁY - TVP KULTURA - godz. 9:55
2001, 29 min
Reżyseria: Grzegorz Pacek

Reżyser dokumentu, Grzegorz Pacek, portretuje małoletnich mieszkańców warszawskich Szmulek. Chcąc uwiarygodnić obraz, pozwala bohaterom samodzielnie filmować swoje środowisko. Powstały autoportret szokuje nieświadomego specyfiki tego rejonu stolicy widza. Kojarzony z niewinnością dziecięcy świat, tym razem okazuje się być zdegradowany, wulgarny i przepełniony agresją wobec otoczenia. Obraz nagrodzony w 2001 krakowskim Złotym Lajkonikiem oraz Koroną Króla Kazimierza, wyróżnieniem publiczności w kategorii filmu dokumentalnego podczas Lata Filmowego w Kazimierzu Dolnym.

7  SIERPIEŃ

SZCZUR
 W KORONIE - TVP INFO - godz. 2:45
2005, 46 min
Reżyseria: Jacek Bławut

Autor dokumentu śledzi losy 32-letniego Michała, który jest alkoholikiem. Przedstawia jego dylematy oraz bezsilność w walce z nałogiem. Jego jedynymi bliskimi są koledzy ze spotkań AA, Staszek i Jacek. Ojca nigdy nie znał, a matkę opuścił przed laty. Odkąd umarła babcia, Michał próbował różnych alkoholi, pił nawet denaturat. Wszystko sprzedał, aby zdobyć pieniądze na alkohol. Teraz w mieszkaniu Michała jest tylko łóżko. Kolejny pobyt w szpitalu na krótko daje nadzieję wygranej. Kiedy jednak przyjaciele spuszczą go z oka, budzą się w nim demony, zaś deliryczny "szczur w koronie" osacza bohatera. Obraz Jacka Bławuta zdobył wiele wyróżnień na festiwalach filmów dokumentalnych.



KAMIENNA
 CISZA - TVP KULTURA - godz. 2007, 51 min
Reżyseria: Krzysztof Kopczyński

Autor dokumentu udaje się do Afganistanu, by tam na przykładzie jednej z wiosek pokazać zawiłe losy ludzkie i ogrom wojennych spustoszeń na tamtym terenie. W 2005 roku cały świat dowiedział się, że gdzieś w górach afgańskich ukamienowano 25-letnią kobietę, oskarżoną o cudzołóstwo. Historia przywołana w filmie zaczyna się 5 lat wcześniej. W wyniku porozumień między rodzinami Amina poślubia Mohammeda. Tuż po uroczystości mężczyzna wyjeżdża do pracy w Iranie i odtąd nie daje znaku życia. Osamotniona dziewczyna zaczyna spotykać się z Karimem, należącym do klanu zwaśnionego z rodziną Aminy. Gdy para zostaje przyłapana razem, zostaje oskarżona o naruszenie świętego prawa Koranu. Karim przeżył i zdołał uciec, jego partnerkę zamordowano. W śledztwie nikt nie przyznał się do zbrodni. Jedynie matka zmarłej powiedziała: "Musiałam ją zabić, bo zniesławiła mnie i moją rodzinę".

8 SIERPIEŃ
PO TAMTEJ STRONIE - TVP KULTURA - godz. 12:00
2007, 20 min
Reżyseria: Vita Żelakeviciute

Wstrząsająca relacja z wizyty w dwóch rosyjskich szpitalach psychiatrycznych z więziennym nadzorem: w Czerniachowsku w obwodzie kaliningradzkim i Syczowcach w obwodzie smoleńskim. W obskurnych, ponurych ośrodkach przebywają mężczyźni w różnym wieku. Mają ogolone głowy i smutne, pełne udręki spojrzenia. Mieszkają w przepełnionych, brudnych celach. Każdy ich dzień polega na wykonywaniu tych samych czynności: czekaniu w długich kolejkach po leki, pracy w szwalni, spożywaniu posiłków w metalowych miskach. Pensjonariusze nie mogą liczyć na żadne rozrywki. W szpitalach nie ma świetlicy, biblioteki, telewizora, radia czy zajęć sportowych. Mężczyźni godzinami spacerują po więziennym podwórku, wyglądają przez okna i nałogowo palą papierosy.


ŹRÓDŁO  - TVP KULTURA - godz.12:20
2008, 57 min
Reżyseria: Vita Żelakeviciute

Film poświęcony gruzińskiej mistyczce i uzdrowicielce Lenie Loliszwili. Kobieta ma dar leczenia najcięższych chorób, wobec których współczesna medycyna jest bezradna. Bezbłędnie potrafi wskazać, co dolega jej rozmówcy. Lena współpracowała ze szpitalem onkologicznym w Tbilisi, przyjmowała też pacjentów prywatnie, także podczas wyjazdów na Litwę, do Izraela, Włoch i Polski. Wśród jej pacjentów były osoby cierpiące na choroby stawów, osteoporozę, porażenie mózgowe, astmę, głuchotę, wrzody, ciężkie choroby serca i nieoperacyjne nowotwory. Lena wielokrotnie była poddawana badaniom, mającym wyjaśnić jej niezwykłe zdolności, ale jak dotąd nie udało się tego dokonać. Ona sama twierdzi, że za jej umiejętnościami stoi głęboka wiara. Wielkim marzeniem Gruzinki jest pomoc mieszkańcom afrykańskich wiosek. Chce ona, by na pustyni za sprawą jej modlitw trysnęła woda.


9 SIERPIEŃJÓZEK I JEGO DZIECI - TVP INFO - godz. 2:16
2007, 23 min
Reżyseria: Kinga Dębska

Bohaterem dokumentu jest Józek Kurek, mieszkaniec Cieszyna. Po odejściu żony sam musiał dbać o utrzymanie dwóch synów: Józka i Janka. Zapewnił im mieszkanie i pieniądze na życie. Poza tym jednak nastoletni chłopcy byli pozostawieni sami sobie. Jeden z nich zaczął sięgać po narkotyki, drugi zaś - po alkohol. Żaden z nich nie uczy się ani nie pracuje. Ich ojciec chciałby im pomóc, lecz nie potrafi się do nich zbliżyć. Pomaga mu w tym Sylwia, z którą mieszka, oraz pracownicy cieszyńskiego teatru, gdzie oboje pracują. Dzięki ich wsparciu Józek Kurek odkrywa, że synowie nadal go kochają.


10 SIERPIEŃ LEKCJA BIAŁORUSKIEGO - KINO POLSKA - godz. 1:15
2006, 51 min
Reżyseria: Mirosław Dembiński

Film przedstawia młodych inteligentnych Białorusinów. Na różne sposoby wyrażają oni swój krytyczny stosunek do rzeczywistości w ich kraju. Są przeciwni dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Mocno wierzą, że ich ojczyzna będzie kiedyś wolna i demokratyczna.


11 SIERPIEŃPRZYBYSZE - TVP KULTURA - godz. 9:30
1999, 27 min
Reżyseria: Magdalena Piekorz

Wolimierz uchodził za bardzo spokojną wieś do chwili, gdy pojawili się tam ludzie z miasta. Przybysze zajęli pusty dom. Związane z ich przybyciem nadzieje mieszkańców i pani sołtys, Marianny Papciak, zostały rozwiane. Mieli szerzyć kulturę i uczyć języków obcych, tymczasem - zdaniem miejscowych - demoralizują swoim swobodnym zachowaniem otoczenie. Tytułowi bohaterzy dokumentu są grupą twórczą "Klinika lalek". Osiedli na wsi, aby być bliżej natury. W swojej działalności łączą przeróżne kultury i wierzenia. Są przekonani, że każdy ma prawo realizować siebie, pod warunkiem że nie szkodzi tym innym. Chcą pokazać wolimierzanom całą jaskrawość odmiennych stylów życia. Ich intencje nie zostały zrozumiane. Między wsią a "Kliniką lalek" powstała izolacja. Magdalena Piekorz przedstawia i konfrontuje w filmie oba te skrajnie różne światy.

12 SIERPIEŃJAKI JEST Z BLISKA - TVP KULTURA - godz. 8:55
2004, 45 min
Reżyseria: Katarzyna Maciejko

W dokumencie zrealizowanym z okazji 50-lecia pracy twórczej Andrzeja Wajdy będą o nim opowiadać jego współpracownicy: aktorki, scenograf, kierownik produkcji, a także rodzina. Ilustracją do tych wspomnień staną się fragmenty filmów i archiwalne materiały z planów.

JAK MOTYL - TVP KULTURA - godz. 9:40
2004, 28 min
Reżyseria: Ewa Pięta

23-letni Przemek od urodzenia jest całkowicie bezwładny i nie może mówić. Dopiero w szesnastym roku życia nauczył się porozumiewać ze światem za pomocą języka Blissa. Do tej pory nikt nie myślał, że mózg chłopca normalnie funkcjonuje. Film, nagrodzony wieloma nagrodami na festiwalach w Polsce i za granicą, jest dziełem EWY PIĘTY, przedwcześnie zmarłej młodej twórczyni, uznanej za jedną z najwybitniejszych reżyserek filmowych młodego pokolenia.

13 SIERPIEŃ
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA - KINO POLSKA - godz. 13:50
1977, 16 min
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Film przedstawia sylwetkę fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, który ma niemal faszystowskie poglądy i marzy o totalnej kontroli.

14 SIERPIEŃGUGARA - KINO POLSKA - godz. 14:40
2008, 68 min
Reżyseria: Andrzej Dybczak, Jacek Nagłowski

Dmitrij i Tatiana, ostatni pasterze w całym okręgu, stracili całe swoje stado. Wkrótce, tak jak wszyscy inni Ewenkowie pozbawieni reniferów, będą musieli przenieść się z lasu do zupełnie innego świata - niezbyt odległej rosyjskiej wioski. Ich najstarszy syn Kola już tam jest. Dokument opisuje pełny paradoksów świat byłych nomadów i pasterzy reniferów, zmuszonych do porzucenia tradycyjnego sposobu życia.


NIENORMALNI - TVP KULTURA - godz. 17:55
1990, 78 min
Reżyseria: Jacek Bławut

Jacek Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie odkrywają się przed nim i przed sobą. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. Film został nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim.

17 SIERPIEŃ

GUGARA - KINO POLSKA - godz. 11:05
2008, 68 min
Reżyseria: Andrzej Dybczak, Jacek Nagłowski

Dmitrij i Tatiana, ostatni pasterze w całym okręgu, stracili całe swoje stado. Wkrótce, tak jak wszyscy inni Ewenkowie pozbawieni reniferów, będą musieli przenieść się z lasu do zupełnie innego świata - niezbyt odległej rosyjskiej wioski. Ich najstarszy syn Kola już tam jest. Dokument opisuje pełny paradoksów świat byłych nomadów i pasterzy reniferów, zmuszonych do porzucenia tradycyjnego sposobu życia.


18 SIERPIEŃZ PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA - KINO POLSKA - godz. 12:25
1977, 16 min
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Film przedstawia sylwetkę fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, który ma niemal faszystowskie poglądy i marzy o totalnej kontroli.