Zapowiedzi nowych dokumentów w TVP

W Rzeczpospolitej z dn. 08.08.09 ukazał się artykuł Małgorzaty Piwowar pt.: "Dokumenty do oglądania nocą", w którym można przeczytać o najbliższych planach emisji dokumentów w TVP.

Fragmenty artykułu dotyczące polskiego filmu dokumentalnego:

"– Pokażemy "Marsz wyzwolicieli" Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka, film o generale Stanisławie Sosabowskim Grażyny Pieciukiewicz – wylicza Barbara Pawłowska.

Na emisję czeka koprodukcyjny dokument Mariusza Olbrychowskiego "Jestem synem ludobójcy", którego bohaterem jest Niklas Frank, syn Hansa Franka. Był pierwszym dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z Lechem Wałęsą w wolnej Polsce. W filmie opowiada o swoim dzieciństwie, wędrując po dzisiejszym Wawelu, na którym mieszkał z rodzicami w czasie II wojny światowej.

Ciekawostką jest film "Wyjście" o ucieczkach Niemców z NRD przez ambasadę RFN w Polsce. Nigdy dotąd niepokazywane archiwalia kręcone były jeszcze na taśmach ORWO Color.

Przebojem może się okazać "Amerykanin w PRLu" Piotra Morawskiego przypominający wizytę Roberta Kennedy'ego w Polsce i pokazujący sposób, w jaki UB kontrolowało jego wizytę.

– Świetnie zrobiony film, z poczuciem humoru – reklamuje szefowa dokumentu TVP 1.

W cyklu "Dotknij życia" (raz w tygodniu około 14) widzowie zobaczą m.in. "Sześć tygodni" Marcina Krawczyka – o problemach kobiet, które chcą się zrzec dziecka po jego narodzinach. Zabawnym obrazem "Moje 20 okrążeń" zadebiutuje Łukasz Konopa, opowiadając o swoich rodzicach. Piotr Stasik pokaże muzyczny film "Ponad chodnikami" o młodym utalentowanym pianiście, który wyjeżdża na pierwszy koncert, a Kinga Dębska – słynną śpiewaczkę Olgę Szwajgier w filmie "Sześć oktaw".

Atrakcją dokumentu Jedynki okaże się zapewne także "Ręka fryzjera" – portret Antoniego Cierplikowskiego znanego jako Antoine. Czesał takie gwiazdy, jak Pola Negri, Joan Crawford, Brigitte Bardot. W filmie zrealizowanym przez Tadeusza Króla wspominają go jego polscy uczniowie.

Nad nowymi projektami dla TVP 1 pracują m.in. Maciej Drygas, Marcin Koszałka, Jerzy Śladkowski, Ireneusz Dobrowolski, Wojciech Staroń, Krystyna Mokrosińska. Filmy polskie i zagraniczne będą emitowane w proporcji pół na pół.

Na początku listopada widzowie zobaczą "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki, tegorocznego triumfatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, laureata Złotego Lajkonika. Planowana jest także emisja "Yodok Stories" Andrzeja Fidyka – o północnokoreańskich łagrach, nagrodzona już prestiżowymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach.

Nowy film Macieja Cuske "Kruzensztern" opowie o jednym z najbardziej znanych współczesnych okrętów rosyjskich, największym masztowcu świata.

30 września przypomniane zostaną "Dzieci z Leningradzkiego" Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego, polski film nominowany w 2005 roku do Oscara. I to jedna z nielicznych jaskółek polskiego dokumentu w TVP 2, który nie ma w ramówce ani jednego stałego pasma.

Bolączką pozostają godziny emisji, bo są to albo pory przedpołudniowe, albo późnowieczorne. Tymczasem wiele z proponowanych przez redakcje dokumentu pozycji śmiało zasługuje na porę prime time'u, bo nie tylko bawi, ale także uczy i wychowuje w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie."

Całość artykułu tutaj.