SZEŚĆ DOKUMENTÓW DOFINANSOWANYCH PRZEZ POMERANIA FILM

Dziś w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wynikom pierwszego konkursu o wsparcie finansowe produkcji filmowej, ogłoszonego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Rada Programowa wyłoniła ośmiu laureatów, którym zostanie udzielone wsparcie finansowe w łącznej kwocie 700.000 PLN. Dofinansowanych zostanie aż sześć dokumentów.

 

 "Pomorskie Iluzje", reżyser Jacob Dammas (debiut)

Film "Pomorskie iluzje" opowiada o współczesności, która nadchodzi do małego, prowincjonalnego miasteczka na polskim wybrzeżu, gdzie wschód spotyka się z zachodem. To wielowątkowa opowieść, której akcja podzielona jest na rozdziały, wprowadzane komentarzami wszystko-wiedzącego narratora, krążącego nad Pomorzem.

 

 "W starym kinie - Pionier 1909”, reżyser Marcin Korneluk (II film)

"Pionier 1909", to film dokumentalny z elementami inscenizacyjnymi. Wprowadzenie klimatu z okresu w którym powstało kino oraz poprzez "Ślizg" epokowy przypominający widzowi najważniejsze chwile z historii miasta, a przez to również kina.

 

 "Koszalińska Solidarność”, reżyser Roman Barcikowski, Marek Pysz (II film)

Dokument fabularyzowany "Koszalińska Solidarność" to projekt o ludziach Pomorza Środkowego, którzy tworzyli ruch Solidarności na przełomie 1979/1980, doprowadzili do powstania Solidarności w czasach euforii i nadziei, przeżyli represje stanu wojennego, by w 1989 roku uczestniczyć w przejęciu władzy w regionie koszalińskim.

 

 "Władcy Sierakowa”, reżyser Michał Rułka (debiut)

Film "Władcy Sierakowa" w reżyserii Michała Rułki to film dokumentalny opowiadający o mieszkańcach wsi Sierakowo Sławieńskie w woj. zachodniopomorskim. Uczestniczą oni w programie tzw. "wiosek tematycznych" wdrażanym w Polsce przez socjologa Wacława Idziaka, który stworzył w Sierakowie krainę rodem z powieści J.J. Tolkiena. Bohaterowie filmu (niegdyś rolnicy w Pegeerze) odgrywając na potrzeby turystów role Trolli, Hobbistów i Orków, podejmują nowe wyzwania, działają dla całej społeczności swojej wsi przede wszystkim odnajdują nowe cele po wielu latach marazmu i beznadziei.

 

 "Taśmy Chromińskiego”, reżyser Andrzej Ślązak (debiut)

"Taśmy Chromińskiego", film oparty o odkryte niedawno przez reżysera i nigdzie dotąd nie widziane materiały archiwalne nakręcone w latach 1941-1944 przez sierżanta Chromińskiego, sanitariusza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie żołnierza II Korpusu Generała Andersa.

 

"Awans w świadomości czyli fama o Famie", reżyser wyłoniony w wyniku warsztatów filmowo scenariuszowych Fama  (debiut)

W drugiej połowie sierpnia tego roku po raz 39. odbędzie się w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA. Podstawowym pomysłem realizacyjnym filmu jest osoba narratora, który z offu prowadzi rozmowy, podprowadza pod następujące po sobie elementy filmu, a następnie je komentuje.

 

O innych projektach, które otrzymały dofinansowanie w pozostałych Regionalnych Funduszach Filmowych, pisaliśmy tutaj:

http://www.polishdocs.pl/pl/aktualnosci/136/fundusze-regionalne-dla-dokumentu