POLSKIE DOKUMENTY W TV - 28 lipiec - 3 sierpień

Oto lista polskich filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć w różnych polskich stacjach telewizyjnych w wciągu najbliższego tygodnia (28.07 - 03.08.2009).



28 LIPIEC, WTOREK


ROK W PUSZCZY
- PLANETE  - godz. 20:15
2005, 34 min
Reżyseria: Tomasz Ogrodowczyk

Na tle nastrojowej muzyki i odgłosów przyrody las zmienia się wraz z porami roku. Wspaniałe zdjęcia filmowe, często realizowane z ukrycia, ukazują z bliska życie dzikich zwierząt.
Film otrzymał Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych i Przyrodniczych Document.Art w Rumunii, Główną Nagrodę w kategorii "Najlepszy film o wartościach ekologicznych" na II Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku, wyróżnienie w konkursie Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta oraz Nagrodę za zdjęcia na IX Ogólnopolskim i V Międzynarodowym Konkursie Filmów Ekologicznych "EKOFILM' 2006" w Nowogardzie.


SŁOŃCE I CIEŃ. GUSTAW HOLOUBEK - TVP KULTURA - godz. 12:00
2007, 38 min
Reżyseria: Jan Holoubek

Impresja filmowa o Gustawie Holoubku i jego przyjacielu Tadeuszu Konwickim, zrealizowana przez syna aktora. Znalazły się w niej opowieści Gustawa Holoubka o najważniejszych dla niego sprawach oraz jego rozmowy z Tadeuszem Konwickim o życiu artystycznym i własnej filozofii. Reżyser pragnął uwiecznić ojca nie tylko jako artystę i filozofa, ale też jako człowieka, w którym dostrzega mądrość, siłę i wielkie poczucie humoru. Obraz wyróżniono na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2007.


29 LIPIEC, ŚRODA

OBCEY
- TVP KULTURA - 9:00
2005, 45 min
Reżyseria: Iwona Siekierżyńska

Opowieść o grupie teatralnej "Biuro Rzeczy Osobistych", której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo.Teatr, który tworzą to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością. Twórcy dokumentu towarzyszą aktorom podczas letniego wyjazdu i obserwują ich pracę podczas prób, premierowy pokaz nowego spektaklu oraz codzienne życie. Poznają ich radości i problemy. Film jest opowieścią o utalentowanych, wrażliwych i niezwykłych osobach, które stały się niezwykłymi artystami.


PROFESOR - O LESZKU KOŁAKOWSKIM - TVP POLONIA - godz. 22:55
2005, 65 min
Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz

Portret Leszka Kołakowskiego, wybitnego filozofa i historyka idei. Film opowiada o jego życiu ideowym i osobistym do roku 1968, kiedy to opuścił Polskę. Bohater dokumentu odwiedza miejsca związane ze swoim dzieciństwem i młodością. Przed kamerą mówi o trudnych dla siebie tematach, m.in. o przeżyciach z czasów okupacji oraz okresie zaangażowania w ideologię marksistowską. Twórcy dokumentu prezentują również utrwalone na taśmie zapisy inwigilacji Leszka Kołakowskiego.


31 LIPIEC, PIĄTEK


POKOLENIE '89
- TVP KULTURA - godz. 12:00
2002, 61 min
Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz

Dokument przedstawia portret tzw. generacji wielkiej zmiany, czyli pierwszego pokolenia, które wchodziło w dorosłość w III Rzeczypospolitej. Urodzeni około 1968 roku, dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, w 1989 roku byli najczęściej na studiach. Dzięki temu w pełni samodzielnie mogli decydować o swojej przyszłości. Na bohaterów dokumentu zostali wybrani mieszkający w Warszawie inteligenci, niegdyś studenci historii, którzy walczyli o reaktywowanie NZS-u, przeżywali patriotyczne uniesienia i pokoleniowe rozterki, w końcu wybrali bardzo różne drogi życiowe. Jest wśród nich Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy, Szymon Gutkowski, dyrektor agencji reklamowej, Marcin Meller, dziennikarz "Polityki", Jakub Wygnański, ważna postać polskiego środowiska organizacji pozarządowych.


2 SIERPIEŃ, NIEDZIELA

FALA
 - KINO POLSKA - godz. 2:46

Dokument o słynnym festiwalu w Jarocinie. Film prezentuje wydarzenia z 1985 roku. Reżyser - Piotr Łazarkiewicz - próbuje przedstawić relacje pomiędzy ludźmi, którzy tam przyjeżdżają, mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami miejscowych instytucji. Poprzez wielowątkową narrację dokumentalną autorzy filmu chcą zwrócić uwagę na rozmaitość wzajemnych relacji, form porozumienia się, dialogu pomiędzy pokoleniami tak od siebie odległymi. Zobaczymy też zespoły muzyczne, które tam wystąpiły. Są wśród nich zarówno grupy amatorskie, jak i zawodowe.


3 SIERPIEŃ, PONIEDZIAŁEK

HIMILSBACH. PRAWDY, BUJDY, CZARNE DZIURY
- KINO POLSKA - 2:30
2002, 52 min
Reżyseria: Stanisław Manturzewski, Małgorzata Łupina

Dokument z elementami fabularnymi, którego bohaterem jest Jan Himilsbach (1931-1988) - kamieniarz, doker, marynarz, aktor, scenarzysta i pisarz. Artysta jest postacią kultową, ale i tragiczną. Jego życie to z jednej strony zbiór wspaniałych anegdot, a z drugiej ciąg dramatycznych wydarzeń. Jako nieletni szuler trafił do poprawczaka, jako złodziej kolejowy do więzienia, a jako robotnik do kamieniołomu w kopalni. Jego kolejne etapy życia wyznaczały na przemian lata alkoholizmu i abstynencji. W filmie wykorzystane zostały archiwalne nagrania wywiadów z Janem Himilsbachem, liczne fragmenty filmów z jego udziałem, piosenka "Szczęście, gdzie ty jesteś", do której napisał tekst, oraz autobiograficzne nowele z akcją rozgrywającą się w Mińsku Mazowieckim.

OLTER - TVP KULTURA - godz. 9:50
2004, 29 min
Reżyseria: Krystian Matysek

Dokument poświęcony został zmarłemu kilka lat temu znakomitemu polskiemu perkusiście - Jackowi Olterowi (1972-2001). Artysta był bardzo ważną postacią w środowisku ludzi tworzących jass, czyli nową muzykę improwizowaną, oraz współtworzył zespoły: Miłość, Kury, Trupy, Users, NRD, Łoskot. W dokumencie prezentowane są wypowiedzi bliskich, przyjaciół Jacka Oltera oraz innych muzyków. Ilustracją tych wspomnień i rozważań są materiały archiwalne, m.in. z koncertów oraz sesji nagraniowej utworów muzycznych z płyty "Jacek Olter". W sesji tej wzięło udział ponad 40 artystów. W Konkursie Ogólnopolskim 45. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie w 2005 roku dokument otrzymał Nagrodę Główną - Srebrnego Lajkonika.