POLSKIE DOKUMENTY NA FESTIWALU ERA NOWE HORYZONTY

Dziś rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, w którego w sekcji konkursowej „Polskie Filmy Krótkometrażowe“ o nagrody walczy aż dwadzieścia filmów dokumentalnych. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć i zagłosować na:


Królik po berlińsku -
Bartek Konopka, Piotr Rosołowski / Polska, Niemcy 2009 / 51’
Film opowiada o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci muru berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był niemal stworzony dla tych zwierząt - pełno tam było nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie zakłócał spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety, pewnego dnia mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca.

Otchłań -
Wojciech Kasperski / Polska 2009 / 34’

Kameralny obraz gorączki złota. Góry północnej Syberii są tłem dla historii niczym z powieści Jacka Londona. Samotny poszukiwacz złota poszukuje swojego skarbu. Otoczony przez nieprzychylną przyrodę i ludzi, którym nie można ufać, oraz własne lęki, bohater odcina się od całego świata i wpada w pułapkę swoich pragnień.

Szczęśliwi Żydzi -
Jonathan Rozenbaum / Polska, Izrael 2008 / 3’

Rozenbaum wykorzystuje materiały archiwalne i opowiada historię swojej rodziny w sposób osobisty, a jednocześnie przewrotny i zabawny. Punktem wyjścia filmu jest spotkanie emigrantów w 1968 r. w izraelskim mieście Aszkelon, gdzie reżyser mieszkał z rodzicami jako dziecko i gdzie pierwszy raz pił alkohol.

Sześć tygodni -
Marcin Janos Krawczyk / Polska 2009 / 18’

Film opowiada o losach niechcianego dziecka w przeciągu sześciu tygodni od urodzenia. Jest to czas, w którym matka biologiczna powinna podjąć ostateczną decyzję o zrzeczeniu się praw rodzicielskich, bo tylko w ten sposób otwiera dziecku możliwość adopcji.

Długodystansowiec -
Jacek Szarański / Polska 2008 / 20’

Bohater filmu - emerytowany górnik ze Śląska - pokonał już 78 tys. km. Właśnie kończy drugi raz okrążać ziemię. Uprawia rzadką i mało znaną w Polsce dyscyplinę sportu - ultramaraton. W ciągu dwóch dób bezustannego biegu potrafi przebiec 378 km, czyli odległość z Bielska Białej do Warszawy. Do dziś jednak zadaje sobie pytanie, co by było, gdyby przed 18 laty, w obliczu rodzinnej tragedii nie podjął pewnej decyzji…

Pamiętaj ,abyś dzień święty święcił -
Maciej Cuske / Polska 2008 / 45’

Za kilka miesięcy Staś przystąpi do Pierwszej Komunii Św. To gorący okres przygotowań, zarówno duchowych, jak i materialnych. Wszyscy w rodzinie przeżywają go inaczej. Dziadkowie, rodzice i sam bohater. Życie toczy się obok swoim rytmem, czas święta zbliża się coraz bardziej…

Szczęściarze -
Tomasz Wolski / Polska 2009 / 27’

Zbiorowy portret petentów Urzędu Stanu Cywilnego. Młode pary rejestrują tu swój związek, rodzice - nowonarodzone dzieci, wdowcy - zgon małżonka, a jubilaci otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Poprzez małe portrety obserwujemy różne etapy i koleje związków pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Tam gdzie słońce się nie spieszy -
Matej Bobrik / Polska 2009 / 18’

Tam, gdzie słońce się nie spieszy, znajduje się mała wieś. Zwyczajni ludzie wiodą tutaj swoje przeciętne życie, każdego niewiarygodnie zwyczajnego dnia. Ludzie się tu znajdują gdzieś pomiędzy życiem, naturą i śmiercią.

Aktorzy -
Tomasz Wolski / Polska 2009 / 28’

Aktorskie legendy polskiego filmu uchwycone podczas pracy na planie filmu fabularnego Jacka Bławuta Jeszcze nie wieczór. W przerwie pomiędzy ujęciami kamera przygląda się m.in. Ninie Andrycz, Romanowi Kłosowskiemu, Beacie Tyszkiewicz oraz Irenie Kwiatkowskiej.

Bocznica -
Anna Kazejak / Polska 2009 / 45’

Wczasy wagonowe - tę formę odpoczynku wybrali bohaterowie filmu. Są niezamożni, ich ciężka sytuacja materialna często wyklucza ich ze społeczeństwa. Wśród nich można spotkać pasjonatów kolejnictwa i pracowników kolei. Tak wytwarza się specyficzny mikroświat istniejący obok głównego nurtu naszego życia. Film stara się uchwycić czas i styl bycia, które bezpowrotnie przemijają.

Incantatio -
Tomasz Wysokiński / Polska 2009 / 10’

Paweł Dudziński, rozwijając taniec butoh metodą rytuału intuitywnego, stał się godnym kontynuatorem i spadkobiercą artystycznej tradycji takich mistrzów tej dziedziny jak Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno. Incantatio jest zaproszeniem do spotkania z artystą i udziału w jego intymnej podróży duchowej - niezwykłym misterium, w którym odkrywa na nowo święty rytuał tańca ciemności zwanego ankoku butoh. Dudziński, zrywając z dotychczasową konwencją, podejmuje w filmie próbę przejścia na stronę światła.

Koluszki blues -
Bartosz Warwas / Polska 2009 / 19’

Daleko, daleko stąd, w małej mieścinie skrytej za wielkim lasem uwięziony jest Warkocz. Wyzwolić może go tylko Wielka Miłość. Warkocz cierpliwie czeka na jej przyjście, czesząc swą długą brodę, w której ukryta jest cała jego moc...

7109 km - Marcin Filipowicz / Polska 2008 / 20’
Film dokumentalny o podróży młodego Polaka koleją transsyberyjską do Irkucka nad Bajkałem w celu spotkania Tani - dziewczyny, w której zakochał się kilka miesięcy wcześniej podczas podróży po Syberii. Bohater chce jej zrobić urodzinową niespodziankę, nawet nie wie, czy zastanie ją na miejscu. Pragnie sprawdzić, co tak naprawdę jest między nimi, i zapytać ją, czy nadal go kocha. By tego dokonać pokonuje dystans 7109 km.

Chemia -
Paweł Łoziński / Polska 2009 / 60’

W klinice onkologicznej chorzy poddawani są chemioterapii. Leżą parami, rozmawiają. Oglądamy ich twarze w zbliżeniu. Słuchamy ich pasjonujących rozmów. Życie widziane od drugiej strony, ze szpitalnego dystansu, ujawnia swoją wartość, sens, urok. Dlaczego dopiero wtedy?

Dłonie -
Maciej Jurewicz / Polska 2008 / 5’

Próba przeniesienia się do innego świata, który znajduje się tuż obok nas, i pokazania go oczami żyjących w nim ludzi.

Inventorium śladów -
Stephen Quay, Timothy Quay / Polska 2008 / 23’

Niekonwencjonalny dokument z elementami animacji, będący jednocześnie poetyckim i subiektywnym hołdem złożonym autorowi Rękopisu znalezionego w Saragossie - Janowi Potockiemu. Wizualna dokumentacja, która powstała w oparciu o autentyczne przedmioty, pomieszczenia i przestrzenie, które znajdują się na Zamku w Łańcucie i są nośnikami niewidzialnych, ale niezatartych śladów, pozostawionych tam przez Potockiego.

Lalki -
Rafał Cielek / Polska 2008 / 21’

Film dokumentalny nakręcony w Teatrze Lalek Rabcio w Rabce Zdrój. Ukazuje pracujących w nim twórców, dla których praca jest życiową pasją. Poczynając od martwego kawałka drewna, tworzą scenografię, kostiumy i lalki, by podczas spektaklu, poprzez animację, ożywić je chociaż na chwile.

Matka -
Jakub Piątek / Polska 2009 / 11’

Przykręcone do podłogi stoły. Godzina, która ma starczyć na najbliższe dwa tygodnie, czasem miesiąc. Sala widzeń w jednym z polskich więzień. Po jednej stronie mężowie, synowie, ojcowie, po drugiej - ich dzieci, żony, matki. Portret świata jednej z takich kobiet.

Miasto bez Boga -
Jacek Petrycki / Polska 2009 / 56’

Nowa Huta, miasto wzniesione jako symbol socjalizmu, dziś jest jaskrawym przykładem upadku tego systemu. Miasto bez Boga prezentuje losy typowej nowohuckiej rodziny, jest także próbą zrozumienia ideologicznych problemów, z którymi jej członkowie stykają się na co dzień. Dla nich oparciem zawsze był Kościół. Po drugiej stronie znajdował się system, z całym aparatem propagandy, przemocy i korupcji.

Nauczanie początkowe -
Marcin Bortkiewicz / Polska 2009 / 37’

Mikołaj, student oceanografii, zgłasza się do Stacji Morskiej w Helu na staż. Pod okiem szefa zajmuje się nowonarodzoną foką o imieniu Hel. Zbliża się dzień, kiedy dojrzały Hel będzie musiał opuścić stację. Profesor Skóra wraz z innymi członkami ekipy naukowej przekazali Mikołajowi wiele zawodowych umiejętności. Czy ta wiedza przyda mu się w dniu, gdy w grę zaczną wchodzić uczucia?

Ponad to w programie festiwalu znalazła się także film „Dzieci Wehrmachtu“ w reżyserii Mariusz Malinowskiego, który wyświetlony zostanie w cyklu „Dokumenty/eseje“.

Dzieci Wehrmachtu - Mariusz Malinowski / Polska 2009 / 71’
Dokument Mariusza Malinowskiego jest prawdopodobnie reakcją na szum medialny, jaki w 2005 r. wywołała informacja, że dziadek Donalda Tuska służył podczas II wojny światowej w Wehrmachcie. Kto wie, czy to właśnie nie z tego powodu lider Platformy Obywatelskiej przegrał wówczas wybory prezydenckie. Malinowski chce, by jego film służył jako nóż rozdzielający sklejone kartki w podręczniku do historii. Dlatego zagląda z kamerą na Śląsk, gdzie wcielanie Polaków do niemieckiej armii było powszechnym zjawiskiem. Przewodnikiem reżysera w tej podróży jest Alojzy Lysko - jedno z tytułowych dzieci Wehrmachtu. Jego ojciec zginął, walcząc pod przymusem dla Hitlera. Dzieło Malinowskiego to przede wszystkim opowieść o tożsamości narodowej, której nie zdołała zniszczyć nawet historyczna zawierucha. Film potwierdza również starą, choć często zapominaną zasadę, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tam, gdzie jedni widzą pistolet do eliminowania politycznych przeciwników, kryje się zdławiony dramat. Dobrze, że ktoś chce wciąż o nim mówić.

Więcej: www.enh.pl