RETROSPEKTYWA PAWŁA ŁOZIŃSKIEGO, LAUREATA ORŁÓW 2022, NA DAFILMS.PL

Czerwiec to na DAFilms czas filmowych nowości, oprócz retrospektywy Pawła Łozińskiego, którą dla widzów w Polsce oraz za granicą przygotowaliśmy we współpracy z festiwalem Millennium Docs Against Gravity, prezentujemy także tytuły nagrodzone w tym roku w Cannes – w tym laureata Doc Alliance Award dla krótkiego metrażu, „In the Billowing Night” (2021, reż. Erika Etangsalé).

Podczas gdy „Film balkonowy” (2021) Pawła Łozińskiego pokazywany jest na festiwalach na całym świecie, my prezentujemy najważniejsze wcześniejsze dzieła laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły dla najlepszego dokumentu. Podobnie jak w przypadku najnowszego dzieła - kręconego w całości z balkonu - tematyka filmów Łozińskiego jest zwodniczo prosta. Już tytuły filmów dużo mówią o jego twórczej metodzie, która często przygląda się najskromniejszym tematom, w poszukiwaniu jak najgłębszych odkryć – mówi Christopher Small, jeden z kuratorów portalu DAFilms. 

W ramach retrospektywy reżyserskiej prezentujemy aż 10 tytułów z filmografii Pawła Łozińskiego, które będą dostępne dla widzów na całym świecie. W programie kuratorskim znalazła się m.in. zrealizowana jeszcze w Szkole Filmowej w Łodzi „Struktura” (1989), dokument o relacji reżysera z ojcem-filmowcem, Marcelem Łozińskim - „Ojciec i syn” (2013), przejmujący kameralny portret „Pani z Ukrainy” (2002), czy przedostatni pełnometrażowy dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (2016). Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaprezentować naszej międzynarodowej widowni także „Film balkonowy” (2021).

Oprócz polskich dokumentów, pogrupowanych na naszym portalu w specjalne kolekcje: Studia Munka, Szkoły Filmowej w Łodzi, czy Wajda Studio, dystrybuujemy również najciekawsze zagraniczne tytuły. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością ukraińskiego filmowca Oleksiya Radynskiego, którego najnowszy film „Nieskończoność według Floriana” (2022) został pokazany na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Tradycyjnie też przyglądamy się dokumentom prezentowanym podczas Marché du Film Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w specjalnym programie kuratorskim DAFilms w Cannes. Filmy do wręczanej w trakcie targów nagrody Doc Alliance nominuje 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego, które tworzą sieć festiwalową naszego portalu. 

DAFilms to efekt twórczej współpracy festiwali CPH:DOX Copenhagen, Doclisboa, Millennium Docs Against Gravity, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDF Jihlava oraz Visions du Réel Nyon. Za niewielką opłatą DAFilms oferuje dostęp do ponad 2500 starannie wyselekcjonowanych dokumentów. Miesięczna opłata za korzystanie z serwisu wynosi 24,99 zł. W czerwcu roczna subskrypcja dostępna jest w promocyjnej cenie 150 zł za 12 miesięcy. Widzowie mogą wykupić także dostęp na 48 godzin do pojedynczych filmów za 8,99 zł.


Informacja prasowa