„ŚCIANA CIENI” Z GRAND PRIX W BERGEN

Nowy dokument Elizy Kubarskiej zachwycił jurorów norweskiego Bergen International Film Festival. Produkcja zwyciężyła w sekcji konkursowej Documentaire Extraordinaire.

Bergen International Film Festival powstał w 2000 roku, kiedy to miasto Bergen pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Impreza odbywa się rokrocznie w październiku i jest jednym z największych festiwali w Norwegii. W programie znaleźć można najciekawsze dokumenty z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa jeszcze do 18 października.

Zwycięska "Sciana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej koncentruje się wokół życia rodziny Szerpów. Bohaterowie dokumentu są nepalscy tragarze, którzy łamią tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób. 

Listę tegorocznych laureatów można znaleźć tutaj.