POLISH DOCS PRO NA BRANŻOWYCH WYDARZENIACH W JI.HLAVIE I LIPSKU

Tegoroczne wydarzenia branżowe towarzyszące jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie - Ji.hlava International Documentary FF w Czechach i DOK Leizpig w Niemczech - odbędą się w całości w online. Polscy filmowcy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas wydarzeń przygotowanych w ramach projektu Polish Docs Pro.

Podczas obu festiwali odbędą się Polish Docs Pro Showcase - prezentacje projektów polskich  filmów dokumentalnych w czasie produkcji.

 

Na DOK Industry zaprezentowane będą:

@miriamfrompoland, reż. Piotr Szczepański, prod. Anagram Film

Debiut, reż. Aleksandra Maciejczyk, prod. Lava Films

Kilka dobrych dni,  reż. Tadeusz Chudy, Bartosz Łuniewski, prod. Story Vehicule

Wielki szef, reż. Tomasz Wolski, prod. Kijora Film

Nina idzie za mąż, reż. Andrzej Szypulski, prod. Pinot Films

Streaming prezentacji będzie można oglądać na stronie internetowej DOK Leipzig 28 października o 17.00,  a po prezentacjach odbędzie się round table przedstawicieli projektów z zaproszonymi ekspertami. Szczegóły na www tutaj.

 

Na Ji.hlava Industry zaprezentowane zostaną:

Czyżyk, reż. Zofia Kowalewska, prod. Silver Frame

Być jak Beniowski, reż. Katarzyna Trzaska, Marek Kucharski, prod. Vision House

Moja Ozerna, reż. Karina Będkowska, prod. Braidmade Films

Dom z piasku, reż. Paweł Wyszomirski, prod. Pinot Films

Kumotry, reż. Emilia Śniegoska, prod. Vision House

Sesja pitchingowa odbędzie się w streamingu na żywo, 30 października o godzinie 17.00. Prezentację będzie można oglądać na stronie festiwalu do 15 listopada. Szczegóły na www tutaj.

Uczestnicy obu wydarzeń dodatkowo będą mieli możliwość odbyć szereg spotkań indywidualnych z potencjalnymi partnerami - partnerami koprodukcyjnymi, finansującymi, agentami sprzedaży, dystrybutorami czy programerami festiwali.

Obie sesje przygotowane zostały we współpracy z Doc Lab Poland - największym programem szkoleniowym i konsultacyjnym dla polskich dokumentalistów. Wszystkie projekty były rozwijane podczas tegorocznej edycji programu oraz prezentowane na pitchingach Docs to Start i Docs to Go! na KFF Industry,

To nie jedyna nasza obecność na branżowym wydarzeniu w Lipsku. Do DOK Co-Pro Market zaproszone zostały dwa polskie projekty "Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej i „I Want it All” Katarzyny Wiśniewskiej (więcej o tym tutaj), na DOK Preview przedstawiony zostanie projekt „Lombard” Łukasza Kowalskiego, a w wideotece DOK Market w programie Polish Docs zobaczyć będzie można selekcję dziesięciu najbardziej interesujących polskich dokumentów.

W programie festiwalu zobaczyć będzie można animowany dokument Katarzyny Warzechy „We Have One Heart”, a w sekcji DOK Neuland -  projekt VR-owy autorstwa Krzysztofa Garbaczewskiego „Locus Solus” (więcej o tym tutaj).

Podczas Ji.hlava Industry także będzie więcej polskich akcentów.  Do programu  Emerging Producers 2021 rozpoczynającego się w Ji.hlavie zaproszona została Agnieszka Skalska z Koi Studio (więcej o tym tutaj), a w Festival Identity zaprezentuje się Krakowski Festiwal Filmowy. W targach East Silver obejrzeć będzie można kilkadziesiąt tytułów najciekawszych dokumentów z Polski - cztery z nich ubiegać się będą o Nagrodę Silver Eye, przyznawaną najlepszym filmom prezentowanym na targach (więcej o tym tutaj).

W programie festiwalu zobaczyć będzie można aż pięć polskich produkcji: „Jak Bóg szukał Karela” Víta Klusáka i Filipa Remundy (czesko-polsko-słowacką koprodukcję) w konursie Opus Bonum,  „Między nami” Doroty Proby i „Refugees Are Welcome Here” Tomáša Rafa (międzunarodowa koprodukcja) w konkursie Between the Seas, „Ostatni rycerze prawej strony” Michała Edelmana w  konkursie studenckim Between the Seas  oraz „Ściana cieni”  Elizy Kubarskiej w sekcji Constellations (więcej o tym tutaj).

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku.

Projekt Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.