POLSKIE PRODUKCJE W PROGRAMIE JI.HLAVY

Właśnie ogłoszono program tegorocznej edycji festiwalu w Jihlaie. Wśród zaproszonych do sekcji konkursowych i pozakonkursowych filmów znalazły się również te wyprodukowane lub współprodukowane przez Polaków.

Ji.hlava International Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych we wschodniej i środkowej Europie. Co roku do czeskiej Jihlavy przyjeżdżają liczni przedstawiciele branży i widzowie spragnienie interesującego kina. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się online od 27 października do 8 listopada.

W sekcji konkursowej Opus Bonum widzowie znajdą czesko-polsko-słowacką produkcję „Jak Bóg szukał Karela” Víta Klusáka i Filipa Remunda. Z kolei w Between the Seas jurorzy będą mogli nagrodzić opowiadający o związkach damsko-męskich dokument „Między nami” w rezyserii Doroty Proby.

W tej samej sekcji, co film Doroty Proby znalazła się inna koprodukcja – „Refugees Are Welcome Here” w reżyserii Tomáša Rafa. Film powstał w bardzo międzynarodowej współpracy, bo za produkcję odpowiadają Słowacy, Polacy, Niemcy, Grecy, Chorwaci, Czesi, Słoweńcy, Węgrzy, Austriacy i Serbowie.  

Do konkursu studenckiego Between the Seas zaproszono „Ostatnich rycerzy prawej stronyw reżyserii Michała Edelmana. Dokument opowiada o łódzkiej brygadzie ONR – od propagandowych imprez z obowiązkowym grillem, przez próby zakłócenia Marszu Równości w Radomsku, po kulminacyjny przemarsz ulicami Warszawy podczas Dnia Niepodległości w 2019 roku.  

W sekcjach pozakonkursowych również znalazło się kilka rodzimych produkcji. Swój nowy film pokaże Eliza Kubarska. „Ściana cieni” znalazła się w paśmie Constellations. Organizatorzy przygotowali też całą sekcję poświęconą polskim filmom eksperymentalnym i niezależnym.  Więcej można przeczytać tutaj.

Cały program festiwalu można znaleźć tutaj.