POLSKIE FILMY NA DOKUFEST

Aż osiem polskich filmów krótkometrażowych zostanie pokazanych w trakcie tegorocznej edycji Dokufest w Kosowie. Nie zabraknie animacji, fabuł i dokumentu.

Dokufest International Documentary and Short Film Festival odbywa się od 2002 roku w Prizren. Festiwal początkowo skupiał się na prezentowaniu kinematografii dokumentalnej z całego świata, z czasem poszerzył swoją formułę o filmy krótkie i animowane.

Polskie filmy na Dokufest prezentowane są od początku jego istnienia, podobnie jest w tym roku, kiedy to w programie znajdziemy aż siedem polskich produkcji i jedną animowaną koprodukcję. W konkursie dokumentalnym widownia będzie miała okazję zobaczyć „Krzyżoki” Anny Gawlity. Z kolei o tytuł najlepszego krótkometrażowego filmu festiwalu ubiega się animacja „Acid Rain” Tomka Popakula oraz fabuła „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza.

W sekcji pozakonkursowej skierowanej dla młodszego widza znalazły się trzy polskie animacje i jedna fabuła. Młodzi kinomani zobaczą „Story” Joli Bańkowskiej, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Świat, który uleciał na grzbiecie krowyWojciecha A. Hoffmana oraz „Chudego” Daniela Stopy. Wśród zaproszonych do tej sekcji filmów znalazła się również polska koprodukcja - „The Kite” w reżyserii Martina Smatany

18. edycja Dokufest odbędzie się 2-10 sierpnia.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.