"SIOSTRY" WYGRYWAJĄ W BUŁGARII

W ten weekend ogłoszono zwycięzców nagrody CILECT. To nagrody dla filmów wyprodukowanych w szkołach filmowych.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Filmowych i Telewizyjnych (CILECT) zostało założone w Cannes we Francji w 1954 r. Do 2018 r.  do CILECT należało ponad 180 audiowizualnych instytucji edukacyjnych z 65 krajów na 6 kontynentach, zatrudniających w sumie ponad 10 000 nauczycieli i pracownicków, którzy rocznie szkolą ponad 60 000 studentów. 

W tym roku do nagród organizowanych przez CILECT zgłoszono filmy ze 136 szkół na całym świecie. Wśród wybranych, a następnie nagrodzonych filmów znalazł się film "Siostry" Michała Hytrosie - film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii dokumentu.

Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce - klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr - średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki - siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Więcej o nagrodach można przeczytać tutaj.