"WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY" OTWORZY KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

„Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego otworzy 59. Krakowski Festiwal Filmowy. To pełna emocji opowieść o halnym – jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Film zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych oraz w konkursie polskim. Ceremonia otwarcia Festiwalu i polska premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 26 maja w kinie Kijów. Centrum.

„Gdy nadchodzi, narzuca własne prawa, staje się dyrygentem zdarzeń i muzyką. Może dlatego, gdy wspominają o nim ludzie, wiatr halny wydaje się omijanym z daleka krewnym: trudnym, konfliktowym i brutalnym, czymś, z czym ciągle trzeba uczyć się żyć. To dla mnie wspaniałe, że spotkanie z nim otworzy tegoroczny festiwal w Krakowie” – podkreśla Michał Bielawski, reżyser filmu.

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Zmieniające się gwałtownie ciśnienie atmosferyczne wpływa także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak wraz z nadejściem niszczycielskiej wichury zmienia się życie kilkorga mieszkańców podtatrzańskich miejscowości.

Reżyser Michał Bielawski stworzył nie tylko opowieść o potędze natury, lecz także o niezwykle silnych więziach człowieka z przyrodą. W filmie wybrzmiewają różnorodne historie zanurzone w niesamowitej góralszczyźnie, pełne lęków, pasji, miłości i grozy, ukazując ludzkie słabości w obliczu nieprzewidywalnego żywiołu.

„Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. »Wiatr« jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem” – uzasadnia wybór Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Michał Bielawski jest scenarzystą, twórcą filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za „Jedną scenę” – cykl wywiadów z uznanymi filmowcami polskimi. Zadebiutował w 2013 roku pełnometrażowym dokumentem „Mundial. Gra o wszystko”. W kolejnych latach wyreżyserował filmy dokumentalne: „1989” – o kluczowym roku zmian politycznych i społecznych w Polsce i bloku wschodnim, „Drużynę” – o reprezentacji Polski w siatkówce oraz „W mgnieniu oka” – film zrealizowany z okazji czterdziestolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” to koprodukcja Telemark z HBO Europe Nextra Film we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Słowackiego Funduszu Audiowizualnego. Projekt filmu był z sukcesami prezentowany podczas sesji Docs to Start! w 2015 roku i Docs to Go! w 2017 roku, w ramach programu DOC LAB POLAND podczas KFF Industry. Otrzymał wówczas nagrodę DOK LEIPZIG oraz nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego. Światowa premiera filmu odbędzie się w konkursie głównym prestiżowego festiwalu Visions du Réel w Szwajcarii w kwietniu bieżącego roku.

  

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku.